Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Hrabstwo Delaware zapłaciło pół miliona dolarów okupu cyberprzestępcom

Pół miliona dolarów okupu musiało zapłacić hrabstwo Delaware w Pensylwanii za odblokowanie do swoich systemów informatycznych.

Poważny atak ransomware sparaliżował w zeszłym miesiącu hrabstwo Delaware w Pensylwanii. Ataku mieli dokonać cyberprzestępcy kryjący się pod nazwą DoppelPaymer, a urzędnicy okręgu administracyjnego w Pensylwanii, odpowiadającemu polskiemu powiatowi, zmuszeni byli do zapłaty 500 tysięcy złotych okupu w zamian za odzyskanie kontroli nad częścią systemu informatycznego.

Po otrzymaniu płatności atakujący przekazali ofiarom również kilka praktycznych rad. Polecili zmianę haseł do wszystkich systemów działających w ramach hrabstwa oraz zmianę konfiguracji domeny Windows i zablokowanie możliwości korzystania w niej oprogramowania open source Mimikatz. W wydanym oświadczeniu hrabstwo poinformowało, że atak nie dotknął systemów wyborczych.

Ransomware (znane również inne odmiany tego oprogramowania to rogueware lub scareware) to oprogramowanie ograniczające dostęp do systemu komputerowego i wymagające zapłacenia okupu, aby blokada została usunięta.

W ostatnim czasie największą sławą okrył się atak na sieć firmy Garmin, która nie była w stanie samodzielnie uporać się z problemem po ataku oprogramowaniem ransomware i ostatecznie zapłaciła gigantyczny, prawdopodobnie kilkumilionowy, okup cyberprzestępcom. W Stanach Zjednoczonych takich przypadków ataków na jednostki terytorialne wymienić można by kilkanaście, ale przestępstwa te nie są również obce w naszym kraju. Ofiarą ataku oprogramowaniem typu ransomware w grudniu 2019 roku została gmina Kościerzyna, w 2016 roku złośliwy kod sparaliżował urząd w Urzędowie.