Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Serwery OVH we Francji spłonęły

Michał Miśko
Opublikowano

Potężny pożar strawił część serwerów firmy OVH we Francji. Ze stratami danych borykają się niektóre polskie serwisy internetowe.

To nie jest takie przejście do chmury jakie byśmy sobie życzyli. OVH, firma świadcząca usługi hostingowe w wielu krajach, w tym Polsce, padła ofiarą zdarzenia w wyniku którego spłonęła część serwerowni w Strasburgu. 

W wyniku pożaru nie działa część serwisów i usług firm, które swoje dane składowały na maszynach OVH. Jedną z nich jest polska księgarnia Bonito, która odzyskała już funkcjonalność strony internetowej, dzięki wdrożeniu natychmiastowego planu kryzysowego, ale dane takie jak wysłana poczta elektroniczna zniknęły bezpowrotnie. 

Zdjęcie pochodzi z twitterowego profilu DominioZero ES-Support @SoporteDZ

Serwis DownDetector, który kompiluje raporty o stanie dostawy usługi z różnych źródeł, informuje, że najwięcej zgłoszeń awarii dotyczących usług dostarczanych przez OVH miało miejsce w godzinach od 8 do 12. 60 procent zgłoszeń dotyczyło hostingu, 38 procent awarii poczty elektronicznej.

Zgodnie z oświadczeniem OVH pożar w jednym z czterech centrów w Strasburgu rozpoczął się tuż przed godziną 1 w nocy. Straż pożarna podjęła błyskawiczną interwencję, by zapobiec rozprzestrzenianiu się zagrożenia. O godzinie 2:54 odizolowano teren. Do godziny 4:09 pożar zniszczył SBG2 i nadal stanowił zagrożenie dla pobliskich centrów danych, dopóki nie opanowano ognia. Od godziny 5:30, na polecenie prefektury, teren ten jest niedostępny dla zespołów OVH z oczywistych względów bezpieczeństwa. Pożar został opanowany, a nikomu z pracowników nic się nie stało.

OVH pisze również, że dzięki 15 centrom danych w Europie, zespoły techniczne i sprzedażowe OVHcloud angażują się we wspieranie klientów, wdrażanie adekwatnych rozwiązań i łagodzenie skutków niedostępności lokalizacji w Strasburgu.