Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Schematy sprzętów Apple prawdopodobnie zostały wykradzione

Michał Miśko
Opublikowano

Główny dostawca Apple prawdopodobnie padł ofiarą ataku ransomware. Schematy urządzeń amerykańskiej firmy mają być teraz przedmiotem szantażu.

Quanta Computer Inc. jeden z głównych dostawców Apple miało paść ofiarą ataku ransomware w wyniku którego w ręce rosyjskiej grupy hakerów REvil wpadły schematy obecnych i przyszłych sprzętów firmy z Cupertino. Atakujący żądają 50 milionów okupu za nieujawnienie zgromadzonych danych. Quanta już odmówiła współpracy z przestępcami, ale ci liczą, że okup zapłaci samo Apple. W dniu w którym odbywała się konferencja Spring Loaded Rosjanie opublikowali na forum pierwsze próbki swoich zdobyczy.

W przeszłości REvil atakowali już inne znane firmy, jak chociażby Acera, czy francuską firmę z branży farmaceutycznej Pierre Fabre. Apple, które byłoby ich największą ofiarą, do tej chwili nie skomentowało sprawy ataku i wycieku schematów nowego Macbooka - w sieci pojawiło się, między innymi, 15 fotografii precyzujących budowę nowego komputera Apple. Rosjanie żądają, aby firma kierowana przez Toma Cooka zapłaciła okup do 1 maja.

Ransomware (znane również inne odmiany tego oprogramowania to rogueware lub scareware) to oprogramowanie ograniczające dostęp do systemu komputerowego i wymagające zapłacenia okupu, aby blokada została usunięta. Ataki tego typu są obecnie jednym z największych zagrożeń w sieci, tak dla użytkowników prywatnych, jak i biznesu oraz instytucji publicznych. Jednym z ostatnich wielkich i spektakularnych ataków ransomware był ten na Garmina. Amerykańska firma, aby odzyskać swoje dane, jak mówią doniesienia, zapłaciła nawet 10 milionów dolarów okupu. Blisko pół miliona dolarów miał z kolei zapłacić Uniwersytet Utah po ataku tego typu złośliwym oprogramowaniem do którego miało dojść 19 lipca. Po ataku uczelnia straciła kontrolę nad swoją infrastrukturą informatyczną.