Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Komisja Europejska pozywa AstraZenecę

Michał Miśko
Opublikowano

Unia Europejska pozwała firmę AstraZeneca za niedotrzymanie terminów dostaw szczepionek przeciwko Covid-19.

Komisja Europejska złożyła pozew w imieniu swoim oraz 27 państw członkowskich przeciwko firmie AstraZeneca, która, zdaniem unijnych urzędników, nie wywiązała się z podpisanych umów na dostawy konkretnej ilości szczepionek. AstraZeneca dostarczyła do Unii jedynie jedną czwartą zapowiadanej na pierwszy kwartał tego roku ilości. Firma broni się, że dotrzymała wszystkich ustaleń.

AstraZeneca w pełni dotrzymała umowy na zakup z odroczeniem dostaw, jaki zawarła z Komisją Europejską i udowodni swoje racje przed sądem. Stoimy na stanowisku, że zarzuty są bezpodstawne i mamy nadzieję na jak najszybsze rozstrzygnięcie tej sprawy - czytamy w oświadczeniu.

AstraZeneca zapewnia, ze do końca kwietnia do Unii trafi 50 milionów dawek szczepionki Vaxzevria, zgodnie z zawartymi umowami. Zdaniem unijnych urzędników umowy zostały zawarte na większe ilości.

Szczepionka boryka się z kłopotami od dłuższego czasu. Najpierw użycie szczepionki wiązano z występowaniem bardzo rzadkiego powikłania, jakim była zakrzepica, głównie zatok żylnych mózgu. Pierwotnie Europejska Agencja Leków wykluczyła związek przyczynowo skutkowy pomiędzy stosowaniem szczepionki, a występowaniem zakrzepów. Kilka tygodni później EMA zaktualizowała jednak swoje stanowisko włączając incydent zakrzepowo - zatorowy do niezwykle rzadko występujących powikłań po szczepieniu preparatem Vaxzevria (ok. 1 przypadek na 100 tysięcy szczepień). W międzyczasie AstraZeneca przedstawiła bardzo obiecujące wyniki badań skuteczności swojej szczepionki w Stanach Zjednoczonych, ale dzień później okazało się, że dane przedstawione w raporcie nie są najnowsze i skuteczność należy obniżyć o kilka procent. W Europie całkowicie ze stosowania szczepionki AstraZeneca zrezygnowała już Dania, a unijne władze zapowiedziały, że nie odnowią umów na dostawy tej wektorowej szczepionki na rok przyszły, skupiając zainteresowanie na preparatach mRNA.