Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Apple znowu na celowniku Komisji Europejskiej

Michał Miśko
Opublikowano

Komisja Europejska pozwie Apple za złamanie unijnego prawa konkurencji w związku z praktykami stosowanymi w AppStore.

Dwie sprawy antymonopolowe wszczęła Komisja Europejska względem Apple w zeszłym roku. Chodzi o podejrzenie stosowania zabronionych praktyk, z których Apple miało korzystać w AppStore i systemie Apple Pay. Jedną ze skarg, jeszcze w roku 2019, złożyło Spotify i była ona związana z 30 procentowymi cięciami w cenach subskrypcji usługi Apple. Podobne zażalenie do organów unijnych złożyło Rakuten. Po przyjrzeniu się obu sprawom Komisja Europejska zdecydowała się na złożenie pozwu antymonopolowego przeciwko firmie z Cupertino.

Zażalenie na działania Apple w 2020 roku złożyło także Epic Games, które toczy z firmą kierowaną przez Tima Cooka szerszą batalię sądową związaną z AppStore i praktykami Apple, co zaowocowało wyrzuceniem Fortnite ze sklepu z aplikacjami. Apple nieco później dostosowało zasady publikacji w swoim sklepie, ale Komisja Europejska uznała, że to za mało. Szczegóły zarzutów poznamy niebawem.