Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Na świeżym powietrzu wkrótce bez maseczki. Nowe zasady epidemiczne

Michał Miśko
Opublikowano

Choć w ostatnich dniach statystyki epidemiczne poprawiły się i widać już na horyzoncie normalność, to koronawirus wciąż nie odpuszcza. Rząd powoli jednak postanowił dać Polakom odetchnąć i, stopniowo, w maju luzowane będą dotychczasowe obostrzenia.

Narodowy Program Szczepień idzie dobrze, wykonano już ponad 10 milionów szczepień, a statystyki pandemiczne w naszym kraju z ostatnich dni pozwalają z nadzieją spoglądać na zbliżający się sezon urlopowy. Także rząd postanowił dać polakom nieco wytchnienia i przedstawił na dzisiejszej konferencji prasowej, po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, plan luzowania obostrzeń w maju.

Przedstawiony plan ma pięć etapów. Pierwszy z nich rozpoczyna się już z poczatkiem maja i polega na wprowadzeniu jednolitych zasad bezpieczeństwa w całym kraju. Polegają one na umożliwieniu uprawiania sportu na świeżym powietrzu - w limicie do 50 osób - i uprawiania sportu w obiektach krytych oraz na basenach - dla zorganizowanych grup dziecięcych i młodzieżowych, z maksymalnie 50 procentowym obłożeniem dla danego obiektu. Od 4 maja otwierają się również instytucje kultury - galerie sztuki i muzea. Tutaj obowiązywał będzie limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni i działanie w reżimie sanitarnym. Zostaną otwarte również galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane. Nabożeństwa w kościołach od 4 maja również obłożone będą podobnymi restrykcjami, czyli jedna osoba na 15 metrów kwadratowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. W szkołach podstawowych już po majowym weekendzie rozpocznie się nauka w trybie stacjonarnym, dla klas I-III.

Trzeci etap luzowania obostrzeń rozpocznie się 8 maja i dotyczyć będzie hoteli. Będą otwarte dla gości, ale z 50 procentowym obłożeniem oraz w reżimie sanitarnym. Zamknięte w nich również będą restauracje i strefy wellness oraz spa. Od 15 maja (etap czwarty luzowania) na świeże powietrze wyjdziemy już bez maseczki. Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tysięcy osób spadnie poniżej 15. Obowiązek zakrywania ust i nosa wciąż pozostaje w mocy w pomieszczeniach zamkniętych. Od połowy maja otwarte zostaną również ogródki restauracyjne - w reżimie sanitarnym i w limicie osób przypadających na jeden stolik. Od 15 maja wrócić mają do szkoły również pozostali uczniowie szkół podstawowych oraz szkół średnich klas I-IV. Nauka odbywać ma się w trybie hybrydowym, co oznacza, że w jednym tygodniu część uczniów będzie miało zajęcia w trybie stacjonarnym, a druga część w trybie zdalnym. Do 25 procent obłożenia obiektu zostanie również w połowie maja zwiększona pojemność obiektów sportowych na świeżym powietrzu.

Ostatni etap wejdzie w życie 29 maja. Wtedy wrócimy na siłownie i do klubów fitness, z limitem jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Wszyscy uczniowie wrócą również do szkół w normalnym trybie, otwrate zostaną kina i teatry (z 50 procentowym obłożeniem i w reżimie sanitarnym). Pójdziemy również legalnie na imprezę, wesele czy komunię. Obowiązywał będzie jednak limit do 50 osób w ścisłym reżimie sanitarnym, czyli m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej).

Od 9 maja skierowania na szczepienia wystawione zostaną dla ostatnich roczników, czyli osób urodzonych w latach 2000-2003. Według wcześniejszych słów przedstawicieli rządu do końca sierpnia każdy dorosły Polak ma otrzymać co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Szczepienia są aktualnie jedyną możliwością wyjścia z epidemii.