Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Okres pomiędzy dawkami szczepionek na Covid-19 zostanie skrócony

Michał Miśko
Opublikowano

Od 17 maja skrócony zostanie okres pomiędzy dawkami dla szczepionek Pfizera, Moderny oraz AstraZeneca.

Minister Michał Dworczyk na konferencji prasowej poinformował dziś o skróceniu okresu pomiędzy dwoma dawkami szczepionek na Covid-19. Takie rozwiązanie zaakceptowała Rada medyczna działająca przy Prezesie Rady Ministrów. Zmiana wejdzie w życie 17 maja (grafika z konferencji prasowej zawiera błąd), skrócony zostanie okres pomiędzy dawkami dla wszystkich stosowanych dotąd szczepionek dwudawkowych, Moderny, Pfizera oraz AstraZeneci.

Nowy rekomendowany okres pomiędzy dawkami będzie wynosił, w przypadku szczepionek mRNA, czyli Pfizera i Moderny, 35 dni. Teraz okres ten wynosi 42 dni. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten skróci się znacznie, bo z obowiązujących obecnie 84 dni do również 35 dni. Skrócenie terminów podania drugiej dawki dotyczy osób, które szczepione będą po 17 maja.

Skrócona zostanie również karencja dla ozdrowieńców, czyli okres po którym mogą zaszczepić się osoby, które przeszły chorobę Covid-19. Obecnie jest to 90 dni, okres ten skrócony został do jednego miesiąca (30 dni). Przyśpieszyć mają również szczepienia osób niepełnosprawnych. Osoby z niepełnosprawnościami mają uzyskać pierwszeństwo w szczepieniu w Powszechnych Punktach Szczepień (dotyczy także opiekunów takich osób). Szczepienia niepełnosprawnych mają się również odbywać w ośrodkach opieki i aktywności takich osób, za pośrednictwem już istniejących punktów szczepień. Prawdopodobnie już wkrótce każdy chętny będzie mógł zaszczepić się również w aptece.

Obecnie każdy dorosły Polak na swoim Internetowym Koncie Pacjenta ma wystawione aktywne skierowanie na szczepienie. Wystarczy za pomocą infolinii 989, w punkcie szczepień czy przez Internet zarejestrować się na szczepienie i wybrać dogodny termin. Liczba szczepień w Polsce przekroczyła 14 milionów. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 10,3 miliona osób.