Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pięć tygodni po szczepieniu nowych zakażeń jest mniej o 80 procent

Michał Miśko
Opublikowano

To pierwsze tego typu badanie na terenie Unii, które pokazuje wpływ szczepień na społeczeństwo w relanym odniesieniu.

Z opublikowanych w sobotę danych z włoskiego Ministerstwa Zdrowia wynika, że pięć tygodni po podaniu pierwszych dawek szczepionek ilość nowych zakażeń wśród dorosłej populacji Włoch spadła o 80 procent. Dotyczy to każdej grupy wiekowej. Taki sam schemat zaobserwowaliśmy zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, niezależnie od grupy wiekowej. To spadek ilości zakażeń o 80 procent, hospitalizacji o 90 i przypadków śmiertelnych o 95 procent w 35 dni po podaniu pierwszej dawki, powiedział szer Narodowego Instytutu Zdrowia Włoch.

Wśród osób, które brały udział w badaniu 95 procent otrzymało dwie dawki preparatów Pfizera lub Moderny. Udział w badaniu wzięło 14 milionów dorosłych Włochów. Program szczepień we Włoszech jest jednym z najefektywniejszych na świecie. Obecnie w pełni zaszczepiono tam niemal 14 procent społeczeństwa. Co najmniej jedną dawką zaszczepionych jest 31 procent ludności.

Zbieranie danych w ramach badania rozpoczęło się jeszcze w grudniu 2020 roku, wraz ze startem programu szczepień. To pierwsze tego typu badanie pokazujące wpływ wakcynacji na społeczeństwo, wykorzystujące realne dane (real-world data).