Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Szczepienia dzieci od 12 roku życia rozpoczną się 7 czerwca

Michał Miśko
Opublikowano

Szczepienia dzieci od 12 do 15 roku życia rozpoczną się w Polsce 7 czerwca. Szczepienia w szkołach będą możliwe od września.

W Polsce jest 2,5 miliona uczniów w wieku od 12 do 18 roku życia. Od 7 czerwca każdy z tych uczniów będzie mógł poddać się szczepieniu przeciwko Covid-19. Dotychczas szczepienia obejmowały osoby powyżej 16 roku życia. Szczepienia będą realizowane w punktach szczepień powszechnych i populacyjnych, czyli dokładnie w tych samych miejscach w których szczepią się osoby dorosłe. Na szczepienia w szkołach będziemy musieli poczekać do września, szczepienia w placówkach edukacyjnych poprzedzone zostaną kampanią informacyjną, która również ruszy w czerwcu.

Od 6 do 10 września dyrektorzy placówek będą zbierali kwestionariusze medyczne od zainteresowanych szczepieniami uczniów, natomiast w okresie 13 – 17 września planowana jest już akcja szczepień. Jak zawsze przyjęcie antidotum przeciwko Covid-19 będzie bezpłatne i dobrowolne.

Rodzice chętni, aby szczepić swoje dzieci już teraz od przyszłego poniedziałku na Internetowym Koncie Pacjenta znaleźć będą mogli aktywne skierowanie. Aktywne skierowanie upoważnia do rejestracji na szczepieni w dowolnym punkcie szczepień na terenie kraju. Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w piątek 28 maja wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat, natomiast działająca przy premierze Rada Medyczna wydała pozytywną rekomendację w tym temacie w poniedziałek 31 maja.