Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Unijne certyfikaty Covid-19 zaczna obowiazywać 1 lipca

Michał Miśko
Opublikowano

System unijnych certyfikatów covidowych w Unii Europejskiej uruchomiony zostanie 1 lipca. Polska będzie jego częścią od samego początku.

Komisja Europejska potwierdziła, że centralna infrastruktura informatyczna związana z systemem unijnych certyfikatów covidowych będzie technicznie gotowa już 1 czerwca. Od tej daty rozpocznie się okres przyłączania krajowych serwerów poszczególnych państw członkowskich, który zakończy się uruchomieniem całego systemu w UE 1 lipca tego roku. Polska jako jedno z pierwszych państw członkowskich wypracowała już krajowy certyfikat szczepienia oparty na kodzie QR służącym prezentacji i weryfikacji wąskiego zakresu zanonimizowanych danych. Dostęp do certyfikatu ma każda zaszczepiona w Polsce osoba w ramach Internetowego Konta Pacjenta. System Unijny Certyfikat Covid zastąpi dotychczasowe rozwiązanie krajowe w zakresie zaświadczeń o szczepieniu w ramach IKP, rozszerzając jego funkcjonalności.

Co zawiera unijny certyfikat Covid-19?

Unijny certyfikat covidowy jest elektronicznym dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę Covid-19, została zaszczepiona przeciwko Covid-19 lub posiada negatywny wynik testu na Covid-19. Certyfikat może być wydany w formie papierowej lub elektronicznej i ma formę kodu QR. Wydawany jest nieodpłatnie w języku narodowym oraz języku angielskim. Ważny jest we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wygenerowane certyfikaty będą w Polsce weryfikowane za pomocą dedykowanej mobilnej aplikacji weryfikującej – Unijny Certyfikat Covid. Aplikacja będzie dostępna od 10 czerwca na platformach iOS oraz Android, umożliwi odczytanie danych z QR kodu, który znajduje się na certyfikacie. Certyfikaty będą również weryfikowane przez dedykowane rozwiązanie Straży Granicznej. Aktualnie certyfikat dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta. W aplikacji mojeIKP i mObywatel dostępny będzie po 25 czerwca. Certyfikat uzyskać będzie można również w punkcie szczepień czy w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Komisja Europejska przewiduje, że rozporządzenie w zakresie Unijnego Certyfikatu Covid zacznie obowiązywać 1 lipca, ale nie wszystkie kraje UE mogą być do tego systemu podpięte od pierwszego dnia. Możliwy jest także sześciotygodniowy okres przejściowy dla krajów, które wymagać będą więcej czasu na wprowadzenie tych cyfrowych rozwiązań.