Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Salwador chce, żeby Bitcoin był ich walutą

Michał Miśko
Opublikowano

Bitcoin nie ma ostatnio zbyt dobrej prasy, ale wciąż są ludzie, którzy są w stanie postawić wszystko na tę kryptowalutę.

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele chce, żeby Bitcoin był oficjalną walutą tego kraju. Zamierza w tej sprawie zwrócić się do Kongresu. Bitcoin miałby być oficjalną walutą Salwadoru, razem z dolarem amerykańskim, który jest nią obecnie.

W krótkiej perspektywie czasu wygeneruje to nowe miejsca pracy i pomoże włączyć tysiące obecnie wykluczonych do systemu finansowego. Wdrożenie Bitcoina jako waluty narodowej pomoże również znacznie wzmocnić gospodarkę Salwadoru, powiedział Bukele na konferencji Bitcoin na Florydzie.

Prezydent Salwadoru zamierza złożyć swoją propozycję Kongresowi tego kraju w przyszłym tygodniu i liczy na przegłosowanie swojego pomysłu. Jeśli tak się stanie Salwador będzie pierwszym krajem na świecie, który uzna kryptowalutę za legalnie obowiązujący w swoim kraju srodek płatniczy. Zdaniem prezydenta Bukele otworzy to nowe mozliwości Salwadorczykom z których obecnie aż 70 procent nier posiada nawet własnego konta w banku. Jak na razie prezydent Salwadoru nie przedstawił jednak szczegółów swojego planu.

Tymczasem Bitcoin w ostatnim czasie przeżywa spory kryzys wartości. Na spadki cen tej kryptowaluty złożyło się wiele zdarzeń, ale przede wszystkim były to niespójne deklaracje jednego z najbogatszych ludzi na świecie, Elona Muska, oraz ruchu Chin w sprawie kryptowalut. Chiny od 2017 roku starają się, krok po kroku, pozbyć krypto ze swojego ekosystemu, najpierw delegalizując na swoim terenie giełdy kryptowalut, następnie zakazując jakichkolwiek operacji na kryptowalutach swojemu rynkowi finansowemu, a w ostatnim czasie przymierzając się do uderzenia w kopalnie kryptowalut. Jednocześnie Chiny są na ostatniej prostej do uruchomienia własnej, centralnie kontrolowanej, elektronicznej walucie.