Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Trzecie Wirtualne Targi Książki przyciągnęły ponad milion uczestników

Michał Miśko
Opublikowano

Uznani pisarze o międzynarodowej sławie, autorzy nagradzanych reportaży, wyczekiwanych kryminałów, poruszających poradników, autobiografii czy najpiękniejszych książek dla dzieci – trzecia edycja Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik zaskoczyła różnorodnością tematyczną i pobiła rekordy frekwencji.

Wiosna pod znakiem książki

Wirtualne Targi Książki Empiku potwierdziły status największego święta literatury w Polsce. Już po raz trzeci stały się przestrzenią do bezpośredniego spotkania autorów z czytelnikami, miejscem prezentacji premier i zapowiedzi nowych książek. Były także okazją do zdobycia egzemplarzy z autografami. Każda kolejna odsłona targów gromadzi coraz szersze grono uczestników, niwelując bariery w dostępie do kultury. Tym razem, w 55 spotkaniach autorskich i wydarzeniach towarzyszących, uczestniczyło ponad 1,1 mln widzów. To o 72 procent więcej niż rok temu, podczas 1. edycji WTK, w maju 2020 roku.

Podczas dwóch tygodni wypełnionych wydarzeniami skierowanymi do czytelników w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, zarejestrowano w sumie 2981 minut rozmów – wywiadów, dyskusji oraz sesji pytań i odpowiedzi z autorami. Najliczniejszą publiczność przed ekranami komputerów i smartfonów zgromadzili polscy twórcy – Marek Krajewski, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk, Wojciech Chmielarz i Natalia de Barbaro. Mediana widowni na eventach transmitowanych na Facebooku wyniosła aż 24 tysiące widzów, a zasięg wszystkich transmisji sięgnął niemal 3 milionów odbiorców. Do każdego ze spotkań wciąż można wrócić – nagrania pozostają dostępne na Facebooku oraz Instagramie Empiku.

Wirtualną przestrzeń targową odwiedziło w sumie 280 tysięcy internautów, którzy złożyli 153 tysiące zamówień. Książki stanowiły w tym czasie jedną z najczęściej kupowanych kategorii produktowych na platformie Empik.com. Korzystając z promocji i rabatów na tytuły targowe klienci kupili aż 330 tysięcy egzemplarzy – to wzrost o 175 procent w porównaniu do ubiegłorocznej wiosennej edycji targów. Zakupowe podium zdominowała literatura dziecięca i młodzieżowa. Tuż za nią uplasowały się literatura obyczajowa oraz kategoria kryminał/ sensacja/ thriller. W Top 5 targowych przebojów znalazły się tytuły takie jak: Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie Natalii de Barbaro, Zaginiona siostra. Siedem sióstr Lucindy Riley, Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też Urszuli Młodnickiej-Kornaś i Agnieszki Waligóry, Mistrz Igrzysk Tytanów. Smocza Straż. Tom 4 Brandona Mulla oraz Terapeutka B.A. Paris.

Żywe emocje za szklanym ekranem

Uczestnicy Wirtualnych Targów Książki tworzą coraz bardziej zaangażowaną społeczność. O prawdziwych emocjach towarzyszących spotkaniom online świadczy aktywność internautów w trakcie transmisji. W sumie pozostawili oni pod postami ponad 67 tysięcy różnych reakcji – polubień, komentarzy i udostępnień.

Zmienia się forma i przestrzeń, lecz emocje wywołane kontaktem z ulubionymi autorami i odkrywaniem premierowych tytułów, wciąż pozostają takie same. Z każdą kolejną edycją Wirtualnych Targów Książki staramy się zapewniać uczestnikom jak najlepsze doświadczenie – zarówno pod względem programu, jak i możliwości interakcji z twórcami. Tym razem, największe zaangażowanie było widoczne przy okazji spotkania z nieschodzącą z list bestsellerów od lutego Natalią de Barbaro, która wywołała ponad 10 tysięcy aktywności, czyli komentarzy, pytań, polubień i udostępnień – wskazuje Marcin Maćkiewicz, Manager Działu Eventów w Grupie Empik.

Platforma spotkań branżowych

Wirtualne Targi Książki po raz kolejny stanowiły okazję do spotkania dla wydawców, księgarzy i podmiotów bezpośrednio związanych z rynkiem książki. Program wydarzeń skierowanych do specjalistów objął 5 webinarów poświęconych, m.in. promocji literatury i perspektywom rozwoju całego segmentu książek. W sumie wzięło w nich udział ponad 600 zarejestrowanych uczestników. Wśród prowadzących znaleźli się m.in. eksperci z Grupy Empik, pisarze, blogerzy czy twórcy podcastów. Najwięcej widzów zgromadziły spotkania poświęcone projektowaniu okładek książek oraz promocji książek w internecie. Ważnym wydarzeniem było także ogłoszenie startu wspólnego projektu Unii Literackiej i Empiku Wybór krytyków, który ma wspierać dobrą, polską literaturę i krytykę literacką. 

Empik już teraz zaprasza na kolejną edycję Wirtualnych Targów Książki, które odbędą się jesienią tego roku.