Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Janusz Cieszyński sekretarzem stanu ds. cyfryzacji

Michał Miśko
Opublikowano
Janusz Cieszyński sekretarzem stanu ds. cyfryzacji
Janusz Cieszyński źródło: gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki powołał Janusza Cieszyńskiego na sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialnego za realizację zadań z zakresu informatyzacji oraz na pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, powołał na stanowisko sekretarza stanu w KPRM Janusza Cieszyńskiego. Były wiceministrer zdrowia odpowiedzialny będzie za realizację zadań z zakresu cyfryzacji oraz cyberbezpieczeństwa. Nowy sekretarz stanu od wtorku (8 czerwca) zastąpi na stanowisku ministra Marka Zagórskiego, który złożył rezygnację. Janusz Cieszyński to menedżer z dużym doświadczeniem w zakresie cyfryzacji, czytamy na stronach gov.pl.

Celem numer jeden jest dalszy rozwój e-usług. Tego dziś oczekują Polacy. Kolejny to kadry dla cyfrowej gospodarki. Z branżowych raportów wynika, że w Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy informatyków. Jestem przekonany, że to zaniżone szacunki. Jeśli, jako państwo, chcemy się rozwijać – musimy mieć ludzi, którzy będą w stanie realizować te działania – mówi o swoich planach na nowym stanowisku minister Janusz Cieszyński. - Kolejne zadanie – kontynuacja działań w zakresie dostępu do szybkiego internetu. W tej dziedzinie widać już spore postępy, jednak nadal 1/3 Polaków jest poza zasięgiem szybkiej sieci. Chciałbym, aby internet – tak jak woda i elektryczność – był dostępny w każdym domu – dodaje.

Janusz Cieszyński w latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. W tym czasie z sukcesem wdrożono takie projekty jak m.in. Internetowe Konto Pacjenta, e-recepta czy e-skierowanie.

Od kwietnia tego roku - wiceprzewodniczący Rady ds. Cyfryzacji. Jej członkowie wspierają wiedzą i doświadczeniem m.in. Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Rada opiniuje dokumenty strategiczne i inne związane z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego.

Od listopada 2020 roku do 7 czerwca 2021 r. - I zastępca prezydenta miasta Chełm, gdzie odpowiadał m.in. za pozyskanie środków na inwestycje oraz nadzorował przygotowanie planu transformacji miejskiej ciepłowni w związku z koniecznością realizacji celów klimatycznych UE.