Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Parlament Europejski przegłosował covidowe certyfikaty

Michał Miśko
Opublikowano

Certyfikaty covidowe obowiązywać będą na terenie całej Unii od 1 lipca przez kolejny rok. Parlament Europejski przegłosował dziś stosowne rozporządzenia.

Parlament Europejski przegłosował rozporządzenia, które są konieczne do wprowadzenia tzw. certyfikatów Covid-19. Aby mogły zacząć obowiązywać zgodnie z planem, czyli od 1 lipca, konieczne jest ich zatwierdzenie przez Radę Europejską, a następnie publikacja w Dzienniku Urzędowym. Do systemu unijnych certyfikatów podpięte są już 24 państwa Wspólnoty. Wydawane takie dokumenty są już w dziewięciu państwach, w tym w Polsce.

 

Certyfikat wydawany będzie przez władze krajowe i obowiązywać będzie przez 12 miesięcy. Będzie (jest) to dokument, który można przechowywać w formie papierowej lub elektronicznej. Aplikacja, która pozwala na odczyt certyfikatu, który jest w zasadzie zwykłym kodem QR, pojawiła się już w AppStore i jest dostępna na urządzenia z systemem iOS. W najbliższym czasie pojawi się również wersja na urządzenia z Androidem. Unijny certyfikat covidowy jest elektronicznym dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę Covid-19, została zaszczepiona przeciwko Covid-19 lub posiada negatywny wynik testu na Covid-19. Swoje certyfikaty sprawdzić można na Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl. W aplikacji mojeIKP i mObywatel dostępny będzie po 25 czerwca. Certyfikat uzyskać będzie można również w punkcie szczepień czy w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

W tej chwili uznawanie certyfikatów potwierdziły już Chorwacja i Grecja. Portugalia, według zapewnień, zrobi to 14 czerwca. Certyfikat covidowy nie jest dokumentem podróży i nie jest wymagany do swobodnego przekraczania granic w strefie Schengen. Jego posiadanie może jednak np. zwolnić z obowiązkowej kwarantanny w kraju docelowym, jeśli rządy poszczególnych państw zastosują takie środki ostrożności.