Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Bezos oferuje NASA 2 miliardy dolarów

Michał Miśko
Opublikowano
Bezos oferuje NASA 2 miliardy dolarów
NASA

Jeff Bezos z własnej kieszeni chce dofinansować NASA, aby jego firma dołączyła do misji Artemis.

Jeff Bezos wystosował w poniedziałek list otwarty do administratora NASA, Billa Nelsona. Były szef Amazona i założyciel Blue Origin chce dofinansować Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej kwotą 2 miliardów dolarów, aby ta zgodziła się na zakontraktowanie Blue Origin jako wykonawcy statku kosmicznego, który wyniesie, a następnie pozwoli wylądować kolejnej załogowej misji na Księżycu. NASA w kwietniu tego roku ogłosiła, że tym producentem będzie konkurencyjna dla Bezosa firma Elona Muska, SpaceX. Pierwotnie NASA planowała wybór dwóch prywatnych konstruktorów, ale na przeszkodzie stanęły podobno koszty. Bezos chce zatroszczyć się o to, żeby pieniądze nie były w tej sprawie problemem.

Blue Origin zatroszczy się o wszystkie rachunki w tym i dwóch kolejnych latach fiskalnych w kwocie do 2 miliardów dolarów. Chcemy, żeby program ruszył na prawidłowe tory już teraz, napisał Bezos.

Zgodnie z programem Artemis - zatwierdził go jeszcze w 2019 roku urzędujący wtedy prezydent Trump - Amerykanie chcą ponownie wylądować na Księżycu w 2024 roku. Byliby to pierwsi ludzie - w misji ma wziąć udział również kobieta - którzy postawią stopę na Księżycu pierwszy raz od roku 1972, czyli misji Apollo 17, ostatniej, szóstej załogowej misji na naszego naturalnego satelitę. Bezos proponuje również stworzenie tzw. Drużyny Narodowej i włączenie w projekt takich firm jak Northrop Grumman czy Lockheed Martin. SpaceX, który jest aktualnym wyborem NASA, według obecnych planów ma dostarczyć rakietę Starship, która aktualnie jest we wczesnej fazie projektowania. Ma być to ta sama rakieta, choć nieco zmodyfikowana, która ma wziąć udział również w załogowej misji SpaceX na Marsa.

Pierwszym człowiekiem, który postawił nogę na księżycu był Neil Armstrong. Zrobił to w 20 lipca 1969 roku w ramach misji Apollo 11. Dotychczas po powierzchni naturalnego satelity Ziemi stąpało 12 osób. Ostatnim z nich był Harrison Schmitt, a powierzchnię księżyca ostatni opuścił Eugene Andrew Cernan we wspomianym już 1972 roku (przy okazji polecam dokument Netflix na ten temat). Cernan zmarł w roku 2017.

Jeff Bezos Blue Origin założył w roku 2000. Celem firmy jest zaprojektowanie i budowa nowatorskich systemów załogowego transportu suborbitalnego i orbitalnego. Loty testowe rozpoczęły się w 2006 roku. Ukoronowaniem wielu lat pracy Blue Origin był lot Bezosa i jego brata Marka oraz 82-letniej Wally Funk i 18-letniego Olivera Daemena na wysokość 100 km ponad poziomem morza w misji New Shepard, która ma być początkiem tzw. biznesu turystyki kosmicznej. Bezos nie jest jedynym człowiekiem z takimi planami. Kilka dni wcześniej swój lot odbył inny miliarder, Richard Branson. Na liście klientów jego Virgin Galactic jest już podobno ponad 700 osób. Także wspominany już Elon Musk, który działa na tym polu najbardziej wielotorowo z wymienionych, planuje w najbliższej przyszłości ze swoim SpaceX rozpoczęcie komercyjnych lotów kosmicznych.

 

 technologia i rozrywka