Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pfizer i Moderna podnoszą ceny szczepionek dla UE

Michał Miśko
Opublikowano
Pfizer i Moderna podnoszą ceny szczepionek dla UE
Szczepionki Pfizera i Moderny będą droższe

Firmy Pfizer i Moderna w nowym kontrakcie z Unią Europejską zaproponowałyu wyższe ceny swoich szczepionek przeciwko Covid-19.

Dotychczas ceny szczepionek Pfizera i Moderny kształtowały się na poziomie 18,40 i 22,60 dolara za dawkę. Nowy kontakt z tymi firmami dla Unii Europejskiej będzie już jednak droższy. Zaproponowano stawki odpowiednio 25,50 i 23,14 dolara za dawkę. Według nowego kontraktu do 2023 roku do Unii Europejskiej ma zostać dostarczone ok. 2,1 miliarda dawek tych preparatów.

W połowie tygodnia Wall Street Journal informował, że Pfizer zamknął drugi kwartał tego roku prawie dwukrotnie większym przychodem, niż ten, który przewidywali analitycy rynku. Głównie za sprawą sprzedaży szczpionek, które przyniosły amerykańskiej firmie prawie 8 miliardów dolarów. Co więcej, firma przewiduje, że jeszcze w tym roku na tym zarobi do 33,5 miliarda dolarów, przy założeniu, że uda się dostarczyć na rynek ponad 2 miliardy dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2. Moderna szacuje podobne przychody, na poziomie ok. 30 miliardów dolarów.

Pfizer i Moderna podnoszą ceny, kiedy okazało się, w trakcie najnowszych badań, że stanowią silniejszą ochronę przed zakażeniem oraz ciężkim przebiegiem i hospitalizacją z powodu Covid-19 - a nawet ewentualnym zgonem z powodu choroby - niż ta, którą osiąga się w przypadku szczepionek Johnson&Johnson oraz AstraZeneca - także, jeśli chodzi o wariant delta. Unia Europejska zastrzega, że z uwagi na prawdopodobną konieczność podania w przyszłości trzeciej dawki, rezerwuje dla mieszkańców Wspólnoty dostawy na poziomie 1,8 miliarda dawek w najbliższej przyszłości.

W Polsce szczepienia są bezpłatne - finansuje je budżet państwa - i, przynajmniej do końca września, takie pozostaną. Rząd rozważa jednak możliwość odpłatności za szczepienie przeciwko Covid-19 jesienią dla wszystkich tych osób, które nie zdecydowały się do tej pory zaszczepić. Przypomnijmy, że obecnie szczepić w Polsce może się każdy chętny powyżej 12 roku życia.