Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

70 procent dorosłych Amerykanów zaszczepiło się co najmniej jedną dawką szczepionki przeciwko Covid-19

Michał Miśko
Opublikowano

70 procent dorosłych Amerykanów zaszczepiło sie już co najmniej jedną dawką przeciwko Covid-19. Cel ten udało sie osiągnąć miesiąc później, niż planował to prezydent Joe Biden.

Cel zaszczepienia 70 procent dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciwko Covid-19 został osiągnięty miesiąc później, niż planował to prezydent Joe Biden. Dane statystyczne podało dziś CDC, czyli amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji. To znaczący krok do osiągnięcia tzw. odporności populacyjnej przeciwko SARS-CoV-2. Specjaliści wskazują jednak, że do osiągnięcia tego celu jeszcze trochę zostało i że, żeby go osiągnąć, zaszczepić trzeba 80 procent populacji.

To wynik warty odnotowania, według dr Natashy Bhuyan z One Medical w Phoenix, ale wciąż pamiętać należy, że są miejsca w których ten wskaźnik wynosi 40, czy 50 procent. To tam mogą pojawiać się nowe ogniska zakażeń. Szczególnie niebezpieczny jest wszechobecny wariant delta, który zachowuje się inaczej od dotychczasowych wariantów koronawirusa zidentyfikowanych na świecie. Osoby zaszczepione, pomimo tego, że reakcją organizmu zneutralizują wirusa i z dużym prawdopodobieństwem w ogóle nie zachorują symptomatycznie, to mogą przenosić go we własnych błonach śluzowych i zakażać inne osoby. Mechanizmy te są wciąż przedmiotem badań. 

Najnowsze analizy Kaiser Family Foundation wskazują, że osoby zaszczepione stanowią mniej niż 1 procent hospitalizowanych i zmarłych z powodu Covid-19 w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie osoby niezaszczepione stanowią średnio ponad 90 procent wszystkich zakażonych i ponad 95 procent osób hospitalizowanych i zmarłych z powodu choroby. W większości stanów współczynnik ten sięgał 98 procent. W analizie brano jedynie tzw. breakthrough infections, czyli przypadki wymagające pomocy szpitalnej i przypadki zakończone zgonem.

W Stanach Zjednoczonych po lekkim spowolnieniu ilość osób chętnych na przyjęcie pierwszej dawki szczepionki rośnie. W ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia średnio dysponowano 432 tysiące dawek i był to wzrost w porówniu z tygodniem poprzedzającym o 24 procent. W całych Stanach wskaźnik 70 procent (osób dorosłych, które przyjęły co najmniej jedną dawkę) osiągnęło 20 stanów i Dystrykt Kolumbia. Cztery z nich przekroczyło nawet 80 procentowy próg. Jednak 12 innych stanów nie zdołało dotąd przekroczyć 60 procent, a najniższy wskaźnik odnotowano w Mississippi, gdzie jedynie połowa dorosłych osób zdecydowała się do tej pory na conajmniej jedną dawkę szczepionki.