Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Moderna drugą szczepionką, którą można stosować u młodzieży powyżej 12 lat

Michał Miśko
Opublikowano

Szczepionką Moderny można od dziś, 13 sierpnia, szczepić dzieci od 12 do 17 roku życia. Dotychczas jedyną szczepionką przeznaczoną dla tej grupy wiekowej była Comirnaty Pfizera.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 13 sierpnia dzieci w wieku od 12 do 17 lat szczepić można również preparatem Moderny. Dotychczas ta grupa wiekowa szczepiona była wyłącznie szczepionką Comirnaty Pfizera. Europejska Agencja Leków dopuściła szczepionkę Moderny do użycia na terenie Europy 23 lipca.

Moderna jest, podobnie jak Comirnaty, szczepionką powstałą w technologii mRNA i jest dwudawkowa. Odstęp pomiędzy pierwszą i drugą dawką powinien wynieść 28 dni. W komunikacie MZ czytamy również, że rekomendacje co do czasu jaki upłynąć musi pomiędzy dawkami są zgodne z charakterystyką produktu leczniczego. Ministerstwo zaznaczyło, że w celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed chorobą, w tym choroby wywołanej przez wariant delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów między dawkami.

Dzieci w wieku 12-17 lat szczepić mogą się od 7 czerwca. Na początku sierpnia zaszczepionych w grupie wiekowej 12-18 było 30 procent polskich nastolatków. Z najniższego progu wiekowego, czyli osób w wieku 12 lat, na szczepienie zdecydowało się jedynie 17,98 procenta.