Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Skradzione środki wróciły do Poly Network, hakerowi zaoferowano nagrodę

Michał Miśko
Opublikowano

Skradzione dwa dni temu ponad 600 milionów dolarów niemal w całości wróciły już do Poly Network. Platforma zaoferowała hakerowi nagrodę w wysokości pół miliona dolarów za znalezienie błędu w systemie.

Ponad 600 milionów dolarów dwa dni temu zniknęło z Poly Network, platformy ułatwiającej łączenie ze sobą różnych blockchainów, żeby te mogły ze sobą współpracować. Firma opublikowała po kradzieży oświadczenie w którym wezwano do zwrócenia środków, po czym... zaczęły one faktycznie wracać.

Haker podający się za tego, który dokonał ataku dzień później zwrócił 260 milionów z kwoty, która zniknęła. Dziś doniesienia mówią już o tym, że większość kwoty wróciło na konto Poly Network za wyjątkiem 33 milionów dolarów, które, tuż po kradzieży, zostały w wyniku podejrzanej transakcji zamrożone w kryptowalucie tether oraz kwoty 268 milionów dolarów, które, żeby trafiły do Poly wymagają podania hasła, zarówno od Poly Network, jak i hakera stojącego za włamaniem. Na razie atakujący przekazał jedynie, że przekaże hasło dostępu kiedy wszyscy będą na to gotowi.

Tether (USDT) to najpopularniejsza kryptowaluta należąca do grona tzw. stable-coins, czyli powiązanych w stosunku jeden do jednego do konkretnego aktywa. Tether jest w swoim założeniu powiązany z kursem dolara amerykańskiego i zawsze zmierza do uzyskania dokładnej wartości 1 dolara. Tether jest zbudowany na blockchainie bitcoina poprzez platformę Omni Layer.

Poly Network zaproponowało natomiast włamywaczowi nagrodę w wysokości pół miliona dolarów za wykrycie luki za pomocą której dokonano największej w historii kradzieży kryptowalut. Ma to być nagroda, która w założeniu przypomina programy bug bounty prowadzone przez największe technologiczne firmy świata, takie jak Microsoft czy Google. W oświadczeniu firma wyraziła również nadzieję, że Mr. White Hat, jak nazwano hakera, zwiąże się w przyszłości z sektorem blockchain, aby swoją wiedzą i doświadczeniem rozwijać tę technologię.