Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Dwójka najbogatszych Polaków zbuduje elektrownię atomową

Michał Miśko
Opublikowano

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow przedstawili wspólne plany budowy elektrowni jądrowej na bazie aktywów ZE PAK. Ma to być cztery do sześciu mikroreaktorów typu SMR. Instalacja ma powstać w Pątnowie.

Zygmunt Solorz, który kontroluje m.in. Cyfrowy Polsat i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz Michał Sołowow, szef firm przemysłowych, m.in. Synthosu, ogłosili dziś wpólny projekt budowy elektrowni jądrowej, opartej na amerykańskiej technologii małych reaktorów modułowych SMR. Ma to być cztery do sześciu modułów o mocy 300 MW każdy.Polska potrzebuje różnorodnych, ekologicznych źródeł prądu i ciepła, zarówno dla wszystkich odbiorców indywidualnych, jak i dla firm. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem, pisze w komunikacie Solorz.

Globalnie ocieplenie jest niestety faktem. Głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe, pisze Sołowow.

Synthos Michała Sołowowa w 2019 roku porozumiał się w sprawie małego atomu z GE Hitachi Nuclear Energy. W tym roku podpisano również umowę o współpracy przy rozwoju małych reaktorów z Orlenem. Do całego projektu dołącza teraz Solorz, który tego typu technologiami również interesuje się od pewnego czasu. Pierwszy reaktor ma szansę powstać już do 2030 roku.

Pątnów, to gmina wiejska w województwie łódzkim, jest lokalizacją wskazaną w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej. Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów państwa, SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie, przekonuje Piotr Woźny, prezes ZE PAK, kompleksu kopalń i elektrowni węgla brunatnego. Strategia ZE PAK zakłada odejście od węgla najpóźniej w 2030 roku i inwestowanie w odnawialne źródła energii, takie jak wiatraki, panele słoneczne, wodór i atom.

 

 technologia i rozrywka