Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Salwador kupił pierwsze Bitcoiny

Michał Miśko
Opublikowano

Salwador, który w czerwcu ogłosił, że staje się pierwszym państwem na świecie wdrażającym Bitcoin jako swoją walutę narodową, dzień po wejściu w życie nowego prawa, kupił na rynku 400 BTC.

Prawie 21 milionów dolarów wydały władze Salwadoru na Bitcoina, dzień po tym, jak już oficjalnie w kraju tym kryptowaluta jest narodowym środkiem płatności. O tym, że Salwador zamierza wdrożyc Bitcoina do ekonomii kraju prezydent Salwadoru informował już w czerwcu tego roku. Nieco później Kongres przychylił się do jego propozycji. Za głosowało wtedy 62 z 84 kongresmenów.

Prezydent Salwadoru zapowiada, że zakup 400 BTC to dopiero początek i kraj zamierza kupić znacznie więcej. To spowodowało momentalny wzrost notowania BTC na giełdach, którego cena obecnie zbliża się do 200 tysięcy złotych. Bitcoin w Salwadorze będzie jedną z dwóch oficjlanych walut. Wciąż w obiegu będzie funkcjonował również, jak dotychczas, amerykański dolar.Salwadorczycy nie są jednak zadowoleni z wdrożenia kryptowaluty do swojego systemu finansowego. W przeprowadzonej przez Central American University ankiecie 70 procent z głosujących uznało tę decyzję za złą. Prezydent Bukelele swój dość kontrowersyjny pomysł popiera jednak wciąż argumentami dotyczącymi rozwoju gospodarki swojego kraju, a także tym, że wielka część Salwadorczyków pracuje poza granicami kraju. Ma to pozwolić im w sposób łatwiejszy i szybszy na transferowanie środków do rodzin, a należy w tym miejscu zaznaczyć, że 70 procent Salwadorczyków nie posiada konta bankowego.

Salwador uruchomił również oficjalną aplikację (portfel elektroniczny) o nazwie Chivo. Mieszkańcy mogą ją zainstalować otrzymując w ten sposób swoje ID do przeprowadzania transakcji za pomocą nowej waluty krajowej, otrzymując również wpisowy bonus w postaci BTC o wartości 30 dolarów. Z pewnością świat będzie się uważnie przyglądał temu ekonomicznemu eksperymentowi.