Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jest rozstrzygnięcie w sporze Epica z Apple

Michał Miśko
Opublikowano
Jest rozstrzygnięcie w sporze Epica z Apple
Walka Epic vs. Apple

Apple nie może blokować płatności zewnętrznych w aplikacjach swoich partnerów, ale i tak zablokowanie Fortnite'a w AppStore było legalne. Jest rozstrzygnięcie sporu pomiędzy Epic Games i Apple.

Najważniejszym rozstrzygnięciem sporu Epic Games i Apple jest to, że, zdaniem sądu, Apple nie ma prawa do blokowania w iOS systemów płatności spoza ekosystemu Apple. Jednak Apple nie było bez racji blokując Fortnite'a w swoim sklepie. Epic złamał w ten sposób postanowienia regulaminu. Przypomnijmy jedynie, że Epic w zeszłym roku pozwał firmę z Cupertino po tym, jak Apple wycofało szlagierowy tytuł Epic Games, czyli Fortnite, ze swojego AppStore. Powodem takiego kroku było wdrożenie przez Epic bezpośrednich płatności w grze, co obchodziło możliwość uzyskania przez Apple 30 procentowej prowizji od wszystkich zakupów dokonywanych wewnątrz gier czy aplikacji obecnych w sklepie Apple.Postanowienie sądu w sprawie Epic vs. Apple ma 185 stron. Zdaniem sądu Epic w zeszłym roku zarobił ponad 12 milionów dolarów na wdrożeniu bezpośrednich płatności, tylko pomiędzy sierpniem i październikiem. 30 procent tej kwoty musi zostac zwrócone Apple, a także 30 procent tego, co zarobił Epic (w ten sam sposób) od 1 listopada do dnia ogłoszenia postanowienia sądu. Z drugiej strony sąd przychyla się również w oficjalnym stanowisku do tego, że wyrzucenie Fortnite ze sklepu Apple miało swoje podstawy, aczkolwiek Apple nie może ponownie blokować deweloperom możliwości wdrożenia niezależnych sposobów płatności wewnątrz swoich aplikacji - to może znacząca odbić się na przychodach Apple w tej sferze. 

Obie strony zapowiadają złożenie apelacji.