Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nie żyje sir Clive Sinclair, twórca komputera ZX Spectrum

Michał Miśko
Opublikowano
Nie żyje sir Clive Sinclair, twórca komputera ZX Spectrum
ZX Spectrum

W wieku 81 lat zmarł sir Clive Sinclair, twórca, między innymi, popularnego w Polsce w latach 80. komputera ZX Spectrum.

Sir Clive urodził się 30 lipca 1940 roku. Nie miał raczej innego wyjścia jak w przyszłości zostać inżynierem, ponieważ zarówno jego ojciec, jak i dziadek, taki właśnie zawód mieli. Sam Clive od czasów szkolnych pomagał przy naprawie radioodbiorników i wzmacniaczy. Jeszcze zanim ukończył szkołę rozpoczął sprzedaż wysyłkową elektronicznych zestawów dla majsterkowiczów. W Wieku 18 lat był juz autorem podręczników do elektrotechniki w jednym z wydawnictw. Pierwszym komercyjnym sukcesem był kalkulator, jeszcze pod szyldem Sinclair Executives. Komputerami Sinvlair zainteresował się zaraz po tym, jak pojawiły się one w powszechnej sprzedazy, była to druga połowa lat 70.

Na zdjęciu Sir Clive Sinclair na spotkaniu z młodymi konstruktorami
Clive Sinclair na spotkaniu z młodymi konstruktorami, źródło: Wikipedia

ZX-80 był pierwszym komputerem pomysłu Clive'a Sinclaira. Samodzielnie wymyślił on ogólny plan komputera i szczegółową architekturę, serce komputera, czyli układ ULA był z kolei autorstwa Jima Westwooda. Komputer ten pojawił się na rynku w lutym 1980 roku. Z w nazwie zawdzięcza on procesorowi Zilog, natomiast X odnosi się do tajemniczego składnika, jak opisuje to w wywiadzie udzielonym Piotrowi Mańkowskiego w magazynie Pixel w 2015 roku.

Komputery ZX-80 oraz jego następca ZX-81, który pojawił się już w 1981 roku były ogromnym sukcesem. Setki programistów w Wielkiej Brytanii swoją przygodę zaczynało od tych właśnie komputerów. Prawidziwym przełomem był jednak następca ZX-81, czyli ZX Spectrum (choć początkowo miał nazywać się ZX-82) z którym świat mógł zapoznać się w kwietniu 1982 roku. Spectrum był jednym z najpopularniejszych komputerów wśród polskich entazjastów komputeryzacji drugiej połowy lat 80. i początku lat 90. Głównie za sprawą swojej niewygórowanej ceny. TRo za ten właśnie projekt w 1983 roku Sinclair otrzymał z rąk królowej brytyjskiej tytuł szlachecki.

W 1984 roku na rynku pojawił się kolejny model komputera od Sinclair Research Ltd. - Sinclair QL, który adresowany miał byc do użytkowników profesjonalnych i biznesu. Niestety, nigdy nie odniósł komercyjnego sukcesu i Sinclair sprzedał swoją firmę w 1986 roku Amstradowi. Firma Sinclair Research Ltd istnieje do dnia dzisiejszego i rozwija koncepcje inżynierskie Sir Clive Sinclaira.

Na zdjęciu pojazd Sinclair C5
Sinclair C5, źródło: Wikipedia

Oprócz elektroniki Sinclair tworzył również inne projekty. Na uwagę zasługuje chociażby samochód, Sinclair C5. Miejski samochód na proąd (!) miał być objawieniem, ale okazał się porażką. Widocznie na kosztujący 500 funtów pojazd elektryczny w 1985 roku ludzie po porstu nie byli jeszcze przygotowani. Sam Sinclair, jak powiedział Piotrowi Mańkowskiemu, niczego w tej kwestii nie żałował.

 technologia i rozrywka