Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Twórcy Cyberpunka doszli do porozumienia z amerykańskimi akcjonariuszami

Michał Miśko
Opublikowano

Twórcy Cyberpunka 2077 będą musieli zapłacić 1,85 miliona dolarów w związku z pozwem, jaki złożyli niezadowoleni z zeszłorocznej premiery akcjonariusze.

Wstępne porozumienie podpisał CD Projekt, twórcy gry Cyberpunk 2077, z amerykańskimi akcjonariuszami, którzy pozwali polskiego dewelopera za zeszłoroczną premierę mocno promowanej gry. CDP będzie musiał zapłacić 1,85 miliona dolarów w ramach ugody. Wobec Polaków złożono cztery pozwy, które w maju tego roku zostały połączone w jeden. O ostatecznym kształcie ugody musi jeszcze zdecydować sąd.

CD Projekt informuje w komunikacie, że zdecydowała się na zawarcie ugody, mając na uwadze czas i koszt dalszego prowadzenia postępowania w USA, które mogłyby się pojawić niezależnie od postanowień Sądu, akceptację głównych warunków ugody przez ubezpieczyciela spółki, rekomendację kancelarii amerykańskiej reprezentującej spółkę oraz pozostałych pozwanych, dotyczącą zawarcia ugody, powszechną praktykę rynkową funkcjonującą w Stanach Zjednoczonych w tego typu postępowaniach.

Cyberpunk 2077 premierę miał 10 grudnia ubiegłego roku. Oczekiwania co do gry były ogromne i po niemal ośmiu latach od pierwszego zwiastuna gracze oczekiwali dzieła kompletnego. W trakcie procesu tworzenia CD Projektowi, jako spółce akcyjnej, nie zaszkodziły specjalnie nawet trzy zmiany daty premiery - w międzyczasie CDP został największą spółką notowaną na GPW. Już w dniu premiery ogłoszono, że sprzedało się 8 milionów kopii gry w samej przedsprzedaży, a nieco później podano pierwsze dane ogólnej sprzedaży, które szacowane były na ok. 13 milionów sprzedanych kopii. Po premierze gry przez sieć przetoczyła się jednak potężna fala krytyki w stosunku do polskiego studia o to, że gra wygląda i działa fatalnie na konsolach. Nieco lepsze, choć także nie idealne recenzje dotyczą wersji pecetowej.

Tymczasem, pod koniec listopada tego roku, CD Projekt przedstawił wyniki finansowe za III kwartał 2021 roku. Wynika z nich, że na spadek zysku netto w ujęciu rocznym wpłynęły przede wszystkim koszty związane z serwisowaniem Cyberpunka oraz pracami badawczymi nad nowymi projektami znajdującymi się na wczesnym etapie produkcji, ujmowane bezpośrednio w rachunku wyników bieżącego okresu. Mimo wszystko, w III kwartale 2021 roku, Grupa CD PROJEKT wypracowała 144 mln złotych przychodów, o blisko 40 procent więcej, niż przed rokiem. Skonsolidowany zysk netto był niższy, niż w analogicznym okresie 2020 roku i wyniósł 16 mln zł.

 technologia i rozrywka