Wydrukuj tę stronę

Od dziś każdy dorosły Astriak musi być obowiązkowo zaszczepiony na Covid-19

Michał Miśko
Opublikowano
Od dziś każdy dorosły Astriak musi być obowiązkowo zaszczepiony na Covid-19

Wszyscy dorośli Austricy muszą od dziś być zaszczepieni przeciwko Covid-19. W przeciwnym razie narażą się na wysokie kary finansowe.

Rada Narodowa Austrii przegłosowała ustawę dotyczącą obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 dla wszystkich dorosłych mieszkańców tego kraju w drugiej połowie stycznia. O tym, że szczepienia w Austrii będą najprawdopodobniej obowiązkowe zapowiadano już w listopadzie zeszłego roku. Ustawa o obowiązkowych szczepieniach wchodzi w życie na początku lutego, egzekwowana będzie mogła być w połowie marca. W przypadku, kiedy jakiś dorosły mieszkaniec Austrii odmówi szczepienia, będzie musiał liczyć się z grzywną, nawet do kwoty 3600 euro. Ze szczepienia zwolnią oczywiście jedynie względy medyczne.

W Austrii w pełni zaszczepione jest niespełna 76 procent społeczeństwa. Prawie połowa uprawnionych przyjęło już dawkę przypominającą. Dla porównania, w Polsce w pełni zaszczepione jest tylko 57 procent społeczeństwa, a prawie 27 procent przyjęła dawkę przypominającą.

Obowiązek szczepienia, jak dotąd, wprowadziła Indonezja, już w lutym zeszłego roku, Turkmenistan, dla wszystkich dorosłych powyżej 18 roku życia oraz Mikronezja, państwo na Oceanie Spokojnym, obejmujące większą część wysp Mikronezji (również dla wszystkich dorosłych osób). Statystyki zaszczepionych w tym kraju nie są jednak imponujące. W Indonezji, jak podają statystyki Bloomberga, w pełni zaszczepionych jest jedynie ok. 45 procent społeczeństwa, w Turkmenistanie niespełna 54 procent (brak jest danych dotyczących Mikronezji). W tych krajach może to oznaczać jednak słabszy, niż w krajach UE, dostęp do szczepionek.

 

 

GEEKWEB - lekki blog technologiczno - rozrywkowy