Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Unia wysyła na Ukrainę specjalistów od cyberbezpieczeństwa

Michał Miśko
Opublikowano

Zespół od ośmiu do dwunastu ekspertów cyberbezpieczeństwa pracować będzie zdalnie i na ternie Ukrainy w celu zapobiegania i zmniejszania skutków cyberataków, których dokonuje na swojego sąsiada Rosja. W skład zespołu wchodzą fachowcy z Litwy, Chorwacji, Polski, Estonii, Rumunii i Holandii.

Nowopowstały zespół szybkiego reagowania na incydenty w cyberprzestrzeni liczył będzie od 8 do 12 ekspertów, którzy pracować będą nad odpieraniem ataków, a także minimalizowaniem ich skutków na Ukrainie oraz zdalnie. Wschodni sąsiad Polski niemal nieustannie atakowany jest w sposób zmasowany w cyberprzestrzeni. Zespół złożony będzie ze specjalistów z Litwy, Chorwacji, Polski, Estonii, Rumunii i Holandii.

W odpowiedzi na prośbę Ukrainy aktywujemy specjalny zespół, który ma pomagać Ukraińcom sprostać rosnącym zagrożeniom w cyberprzestrzeni, zatweetował litewski Minister Obrony Narodowej.

Zespół szybkiego reagowania to odpowiedź Unii Europejskiej mająca na celu pogłębienie obrony i współpracy między państwami członkowskimi. Członkowie zespołu to eksperci z róznych dziedzin cyberbezpieczeństwa, takich jak reagowanie na incydenty, kryminalistyka, ocena podatności. Rosja, która najprawdopodobniej jest inicjatorem tych ataków, w przeszłości była już oskarżana o tzw. wojnę hybrydową, łączącą cyberataki z tradycyjną działalnością militarną, w Gruzji i na Krymie.

W 2015 i 2016 roku w wielu miejscach Ukrainy ataki w cyberprzestrzeni doprowadziły do wyłączenia dostaw energii elektrycznej. Wielka Brytania i Unia Europejska jako agresora wskazywały wtedy Rosję. Podobnie Stany Zjednoczone, które jako żródło ataku NotPetya w 2017 roku wskazywały kraj rządzony przez Władimira Putina. Atak NotPetya wymknął się wtedy poza Ukrainę powodując w Europie, Azji i Ameryce straty liczone w miliardach dolarów.

NotPetya udawał oprogramowanie typu ransomware, czyki takie, które za odblokowanie żąda określonej kwoty okupu. W rzeczywistości był to jednak wiper, nastawiony na niszczenie danych. 

 

 technologia i rozrywka