Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pixel Heaven 2022 to już historia. Zaczynają się przygotowania do imprezy w 2023 roku

Michał Miśko
Opublikowano
Pixel Heaven 2022 to już historia. Zaczynają się przygotowania do imprezy w 2023 roku
Pixel Heaven 2022

Pixel Heaven 2022 to już, choć piękna, to jednak historia. Organizatorzy rozpoczynają już jednak kolejną przygodę z dopiskiem 2023. Przyszłoroczna impreza rozpocznie się 1 czerwca.

Ciężko jest pisać, czy recenzować imprezę w której uczestniczy się w znaczniejszym stopniu jako fan, niż jako media. Z pewnością jednym z takich wydarzeń jest coroczny Pixel Heaven, impreza, która w tym roku obchodziła swoje 10-lecie. Organizatorzy jeszcze przed startem Pixela oznaczonego 2022 stanęli przed nie lada wyzwaniem. Ze względu na toczący się kryzys uchodźczy festiwal gier nie mógł odbyć się w pierwotnie zaplanowanym miejscu i na niespełna trzy tygodnie przed wydarzeniem przygotować trzeba było wszystko na nowo. To się jednak udało, a Soho Warszawa, pomimo swoich wad, okazało się miejscem godnym na przyjęcie tłumów fanów gier, sprzętu i całej kultury otaczającej elektroniczną rozrywkę.

Na zdjęciu hala wystawowa Pixel Heaven 2022

Tegoroczny Pixel Heaven był bogato nadziewany panelami dyskusyjnymi na których, między innymi, wspominano Amigę 1200, czy Commodore'a 64, dyskutowano o gamedevie w wydaniu polskim, czy wspominano lata 80-te i 90-te w kontekście polskich i światowych produkcji telewizyjnych. Największymi rodzynkami pixelowego ciasta, jak co roku zresztą, byli goście specjalni. 10. edycja Pixela gościła takie znakomitości jak twórcę kultowego Another World, Erica Chahi, twórcę niemniej kultowego Prince of Persia, Jordana Mechnera, wieloletniego dyrektora Commodore UK, pana Davida Pleasance'a, Martyna Browne'a, współtwórcę Team17, czy współtwórcę takich hitów lat 90-tych, jak Cannon Fodder czy Sensible Soccer. Mowa oczywiście o Jonie Hare. W międzyczasie, na głównej hali wystawowej, pograc można było w stare i nowe gry, a także zapoznać się z ofertami i planami takich studiów jak Huuuge Games, Flying Wild Hog czy Spacewalkers i ich ostatnim, inspirowanym wojną w Ukrainie, tytułem.

Spacewalkers na Pixel Heaven 2022
David Pleasance, wieloletni dyrektor Commodore na Europę
Eric Chahi, twórca Another World
Jon Hare, absolutna legenda, współtwórca Sensible Soccer i współzałożyciel Sensible Software

Jak co roku na Pixel Heaven 2022 rozdano również nagrody Pixel Awards Europe. Wśród tegorocznych wyróżnionych królował Dying Light 2: Stay human od Techlandu. Shooter z zombiakami zdobył aż trzy statuetki w kategoriach Best audio, Best gameplay oraz Big fish grand prix. 

Wszyscy nagrodzeni tegorocznymi Pixel Awards Europe:

 • Best Art - Trek to Yomi,  Flying Wild Hog
 • Best Audio - Dying Light 2: Stay Human, Techland
 • Best Gameplay - Dying Light 2: Stay Human, Techland
 • Best Story - Best month ever!, Warsaw Film School Film & Production Studio, Klabater
 • Big Bang! - Unables, 9UNZ
 • Big Fish Grand Prix -  Dying Light 2: Stay Human, Techland
 • Indie Grand Prix - McPixel 3, SOS Sosowski
 • Retro Roots - Super Catboy, Pixelpogo
 • Warsaw Excellence - Shadow Warrior 3, Flying Wild Hog
   

Jeśli wypada na cokolwiek narzekać w związku z tegorocznym Pixelem to na zupełny brak przerw pomiędzy panelami, czy widoczny momentami chaos organizacyjny, czy wybiórcze przygotowanie prowadzącego panele. Można to było w niektórych momentach zrobić lepiej, szczególnie, że to już 10. edycja festiwalu i nie można tego zrzucić np. na brak doświadczenia.

Pixel Heaven zakończył się oczywiście afterparty na którym pierwszy wystąpił Sensible Band odgrywając nieśmiertelne hity z Sensible Soccer i Cannon Fodder.

W przyszłym roku Pixel Heaven odbędzie się w dniach od 1 do 4 czerwca 2023 roku. Oczywiście ponownie w Warszawie.

 

 technologia i rozrywka