Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Bill Gates przekazał na cele charytatywne 4.5 miliarda dolarów
Bill Gates przekazał na cele charytatywne 4.5 miliarda dolarów

Bill Gates przekazał na cele charytatywne 4.5 miliarda dolarów

Bill Gates przekazał na cele charytatywne 4.5 miliarda dolarów w akcjach Microsoftu.

Współzałożyciel i wieloletni prezes Microsoftu, a przy okazji najbogatszy człowiek na świecie, Bill Gates, przekazał na cele charytatywne akcje swojej firmy o równowartości 4.5 miliarda dolarów. W zasadzie tyle akcje te były warte w dniu przekazania, czyli 6 czerwca tego roku. Po dzisiejszym kursie będzie to około 4.7 miliarda dolarów..

Wykres ceny akcji Microsoftu
Wykres ceny akcji Microsoftu

 Obdarowaną instytucją jest założona przez Gatesa i jego żonę Bill & Melinda Gates Foundation. To obecnie największa na świecie organizacja filantropijna - nic dziwnego, mając takiego darczyńcę. Fundacja przeznacza pieniądze na stypendia dla studentów, zapobieganie AIDS, walkę z chorobami nękającymi Trzeci Świat i inne cele, ale szczegółowy cel tej akurat dotacji nie został ujawniony. 

Przekazane przez Gatesa akcje, 64 miliony akcji, stanowiły 5 procent całego jego majątku szacowanego przez indeks Bloomberga obecnie na niewiele ponad 86 miliardów dolarów. To nie pierwszy taki prezent byłego prezesa Microsoftu. Gates przekazuje akcje firmy z Redmond zazwyczaj co kwartał i zazwyczaj jest to ok. 8 milinów akcji. Największą dotychczas donacją była ta z 2008 roku, kiedy Gates przekazał fundacji 84.4 miliona akcji. Cena jednej akcji wynosiła wtedy jednak 26.69 dolara. Po oddaniu tak pokaźnego pakietu akcji w rękach Gatesa pozostaje jeszcze 103 miliony akcji Microsoftu, co stanowi 1.3 procent udziału.

Pomimo uszczuplenia majątku Bill Gates pozostaje oficjalnie najbogatszym człowiekiem na świecie.

Fundacja małżeństwa Gatesów to jednak nie tylko wielkie projekty filantropijne i walka z ubóstwem na świecie, a ostatnio spore zaangażowanie w walkę z malarią. Fundacja budzi poważne kontrowersje w środowiskach pro-life. W latach 1998-2006 przekazała ona kwotę 12 mln dolarów organizacji Planned Parenthood Federation of America. Organizacja ta zajmuje się m.in. lobbingiem na rzecz aborcji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz przekonywaniem do jej popierania amerykańskich nastolatków. International Planned Parenthood, propagująca aborcję w krajach III świata otrzymała 21 mln dolarów.

Największym udziałowcem Microsoftu w 2016 roku był jego inny, były prezes, Steve Balmer. Posiadał on około 4 procent akcji Ms. Na drugim miejscu plasował się Gates, a trzecia pozycja należała do obecnego prezesa, Satya Nadella. Po oddaniu tak sporego pakietu akcji przez Gatesa Nadella prawdopodobnie zostanie drugim, największym udziałowcem firmy.