Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Dziś start Falcona Heavy. Wyniesie w kosmos... samochód

Dziś start Falcona Heavy. Wyniesie w kosmos... samochód
Dziś start Falcona Heavy. Wyniesie w kosmos... samochód Photo by SpaceX on Unsplash

Dziś o godzinie 19.30 polskiego czasu w swój pierwszy lot ma wystartować rakieta Falcon Heavy. Ma wynieść w kosmos... samochód.

Już dziś z przylądka Canaveral w kosmos ma zostać wystrzelona rakieta Falcon Heavy. Testowy lot ma wynieść w kosmos nietypowy ładunek. Będzie nim Tesla Roadster. Elon Musk, prezes Tesla i założyciel (i prezes) projektu SpaceX, odpowiedzialnego za start rakiety, uznał bowiem, że dotychczasowe ładunki rakiet testowych były zbyt nudne. W pewnym momencie samochód ma zostać odłączony od rakiety i podryfować w kierunku orbity Marsa.

Tesla Roadster z manekinem o imieniu Starman zostaną wystrzeleni w kosmos, źródło: instagram.com/elonmusk

SpaceX, czyli amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego powstało z inicjatywy Elona Muska w 2002 roku. Za sobą ma już kilka udanych prób startów rakiet, m.in. wystrzelenie rakiety Falcon 9 i sprowadzenie jej członu na ziemię. Zapoczątkowowało to erę rakiet wielokrotnego użytku, a to z kolei wiąże się z ograniczaniem horrendalnych kosztów, jakimi obłożone są tego typu przedsięwzięcia. Obecna misja Falcona Heavy ma sprowadzić z powrotem aż trzy człony (boostery), które mają wylądować na przylądku Canaveral, a trzecia wylądować ma na Oceanie Atlantyckim.

Dalekosiężnym projektem SpaceX jest załogowa misja na Marsa, która ma być możliwa około 2025 roku. SpaceX ogłosił nawet plan działania, który ma umożliwić realizację tego projektu w takim czasie. Na Marsa miała by udać się ekspedycja składająca się ze 100 osób. Szczegółowy plan kolonizacji czerwonej planety ogłoszony został przez Muska w 2016 roku, na konferencji IAC w Meksyku. Na wczorajszej konferencji przed startem Falcon Heavy Musk potwierdził także to o czym spekulowano już od jakiegoś czasu. Rakieta Falcon Heavy nie będzie tą, która w przyszłości wyniesie astronautów w przestrzeń kosmiczną. Prace nad Big Falcon Rocket idą podobno tak dobrze, że obecnie tylko na nich skupia się SpaceX.

Bezpośrednią relację z dzisiejszego startu śledzić będzie można na YouTube.

 Wizualizację tego, czego mamy być świadkami dziś wieczorem, możecie zobaczyć już teraz poniżej.