Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Kosmicznym turystą SpaceX jest 42 letni Japończyk

Kosmicznym turystą SpaceX jest 42 letni Japończyk
Kosmicznym turystą SpaceX jest 42 letni Japończyk Photo by SpaceX on Unsplash

Wiemy już. Elon Musk osobiście przedstawił 42 letniego japońskiego miliardera, jako pierwszego kosmicznego turystę SpaceX.

Yusaku Maezawa to 42 letni Japończyk. Od wczoraj jedno z gorętszych nazwisk w google, a to za sprawą jego przyszłej podróży w kosmos. Elon Musk, założyciel SpaceX, przedstawił wczoraj Maezawę jako pierwszego kosmicznego turystę SpaceX i człowieka, który jako pierwszy, nie będąc astronautą, poleci wokół księżyca. Będzie to także pierwsza tego typu podróż od 1972 roku.

Yusaku Maezawa w trakcie prezentacji w SpaceX, zrzut ekranu z audycji TVN24

Maezawa to japoński biznesman, którego majątek szacuje się obecnie na 3 miliardy dolarów. Jest szefem założonej przez siebie w 1998 roku spółki START TODAY CO. Ltd. (co ciekawe, 1 października tego roku firma zmieni nazwę na ZOZO Inc.), właściciela jednego z największych japońskich internetowych sklepów z odzieżą. ZOZOTOWN. 42 latek znany jest także ze swojego zamiłowania do sztuki i sportowych samochodów. Wedle słów Muska Maezawa wpłacił już za swój lot pokaźną zaliczkę, ale ani jej kwota, ani kwota jaką musi on zapłacić za całą swoją przygodę w kosmosie nie została ujawniona.

Zobacz także: Dziś start Falcon Heavy

Maezawa poleci w kosmos dzięki Big falcon Rocket, czyli specjalnie do tego celu projektowanej rakiecie kosmicznej, której koszt budowy sięga 11 milionów funtów. To właśnie BFR wyniesie w kosmos statek, którym podróżował będzie Yusaku Maezawa wokół srebrnego globu. BFR cały czas jest w fazie planowania, a jej start przewidziany jest dopiero na 2023 rok.

Kosmiczni turyści

Pierwszym kosmicznym turystą w historii został Denis Tito, amerykański milioner, który w 2001 roku na pokładzie Sojuz-TM 32 i 33 oraz ISS spędził łącznie 8 dni. Zapłacił za taką przyjemność 20 milionów dolarów. Od tego czasu dołączyło do niego kolejnych sześciu turystów kosmosu, ostatni w 2009 roku. Ceny za loty wahały się od 20 do 40 milionów dolarów. Najdłużej w przestrzeni kosmicznej przebywał w 2007 roku Charles Simonyi, aż 15 dni. Ten amerykański przedsiębiorca węgierskiego pochodzenia powtórzył swoją przygodę w 2009 roku spędzając kolejne 14 dni w kosmosie. Łącznie przygody życia kosztowały go 60 milionów dolarów.

Jeff Bezos to kolejny tuz biznesu, który postanowił zainwestować w turystyczne loty w kosmos. Szef Amazona w 2000 roku założył spółkę Blue Origin, która ma już wkrótce rozpocząć testowe loty skonstruowanych przez siebie rakiet i w najbliższej przyszłości oferować, za cenę od 200 do 300 tysięcy dolarów, cywilne loty w przestrzeń kosmiczną.