Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Nie żyje współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen
Nie żyje współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen

Nie żyje współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen

W wieku 65 lat zmarł współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen.

Paul Allen i Bill Gates spotkali się po raz pierwszy w Lakeside School - prywatnym, ekskluzywnym liceum. To tam właśnie, już na poziomie 8. klasy zainteresowali się programowaniem w języku BASIC. Dostęp do komputerów w tamtym czasie nie był powszechny więc młodzi zapaleńcy szukali każdej możliwej okazji do obcowania z maszynami takimi jak DEC PDP czy PDP-10.

W 1975 roku do rąk Gatesa trafia egzemplarz Popular Electronics. W czasopiśmie tym prezentowano uznawany za pierwszy w historii komputer osobisty, Altair 8800, produkowany przez firmę MiTS. 20 letni wtedy Gates, który dwa lata wcześniej zapisał się na studia na Harvardzie, ale szybko z nich zrezygnował, skontaktował się z producentami Altaira i poinformował ich, że wspólnie ze znajomymi pracuje nad interpreterem języka BASIC na ich komputer. W rzeczywistości nic takiego nie miało miejsca, a Gates i Allen nie widzieli na oczy Altaira. Prezes MiTS, Ed Roberts zainteresował się słowami młodego Gatesa i zaprosił ich na próbną prezentację. Gates z towarzyszami stworzyli więc emulator Altaira 8800, uruchamiany na minikomputerze, a następnie napisali wspomniany interpreter. Prezentacje w siedzibie MiTS poszła nadzwyczaj dobrze i młodzi programiści podpisali kontrakt. To pierwszy, ale nie ostatni moment w którym Gates używa podobnego blefu do osiągnięcia zamierzonego celu. Napisany przez młodych programistów interpreter BASIC rozprowadzany był wraz z Altairem 8800 oraz innymi komputerami opartymi na szynie S-100. W tym samym roku Gates i Allen zawiązują spółkę, którą nazywają Micro-Soft. Łącznik z nazwy firmy znika rok później.

U Paula Allena w roku 1983 zdiagnozowano nowotwór. Chłoniak Hodgkina zmusił go wtedy do rezygnacji z pracy w Microsofcie. Po wielomiesięcznej terapii chorobę udało się przezwyciężyć.

Paul Allen zaangażowany był także w lidze NBA, został właścicielem Portland Trail Blazers, działał także na rynku venture capital. W 2003 roku Allen ujawnił się także jako główny inwestor projektu SpaceShipOne, który w 2004 roku jako pierwszy prywatny pojazd kosmiczny wyniósł człowieka w przestrzeń kosmiczną. Allen działał także na arenie charytatywnej. W 2009 roku ponownie zdiagnozowano u niego nowotwór. Zmarł 15 października 2018 roku. Miał 65 lat.