Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Oryginalny Apple I sprzedany za prawie pół miliona dolarów
Oryginalny Apple I sprzedany za prawie pół miliona dolarów Fotografia: Christie's

Oryginalny Apple I sprzedany za prawie pół miliona dolarów

Oryginalny Apple I został sprzedany przez londyński dom aukcyjny Christie's za prawie pół miliona dolarów.

Do dziś przetrwało około 63 sztuk sztuk komputerów Apple I. Jeden z nich, oznaczony numerem 10, został sprzedany przez londyński dom aukcyjny Christie's za 470 tysięcy dolarów. Szczęśliwy nabywca pragnie pozostać anonimowy.

Apple I powstał w 1976 roku. Zbudował go, podobnie jak każdą z 200 sztuk, własnoręcznie Steve Wozniak w garażu rodziców Steve'a Jobsa. Apple I sprzedawany był jako złożona płyta główna, bez zasilacza, monitora i klawiatury. Pierwsze 50 sztuk tego komputera zamówił, za namową Jobsa, Paul Terrell, właściciel słynnego już dziś sklepu The Byte Shop. Egzemplarz sprzedany przez Christie's ma dołączoną klawiaturę i oryginalne instrukcje do komputera (instrukcja autorstwa Ronalda Wayne' nazywanego największym pechowcem na świecie) oraz języka programowania BASIC. Całość zamontowana jest (nie oryginalnie) w skórzanej teczce - taki zestaw należał do pierwotnego właściciela, Ricka Conte, który kupił ten komputer w 1977 roku, a w roku 2009 przekazał go do Maine Personal Computer Museum, skąd z kolei zawędrował do kilku kolejnych, prywatnych właścicieli. Ten egzemplarz Apple I jest w pełni sprawny i funkcjonalny.

Szacuje się, że na rynku jest obecnie w prywatnych rękach 15 sztuk działających komputerów Apple I. Dom aukcyjny Christie's w 2013 roku sprzedał już jeden z takich komputerów, podpisany przez Wozniaka, za ponad 387 tysięcy dolarów. Rekordową cenę zapłaciło jednak Muzeum Henry Forda w 2014 roku. Było to ponad 900 tysięcy dolarów.

Zakup tego komputera był w naszych planach przez długie lata

- powiedziała wtedy Patricia Mooradian, prezes The Henry Ford.

Komputer Apple I w roku 1977 zastąpiony został kolejnym modelem, nazwanym Apple II.