Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
WOT będą działać również w cyberprzestrzeni
WOT będą działać również w cyberprzestrzeni terytorialsi.wp.mil.pl

WOT będą działać również w cyberprzestrzeni

Wojska Obrony Terytorialnej tworzą cyberkomponent.

Zespół Działań Cyberprzestrzennych (ZDC) – to kuźnia dla Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (WOC). To właśnie w tym zespole będą szkolić się żołnierze, którzy w przyszłości zadbają o nasze bezpieczeństwo w sieci. W ZDC będzie służyć 100 żołnierzy. Planuje się, że tylko dziesięciu z nich to będą żołnierze zawodowi. Dlatego tak ważna jest rekrutacja wyjątkowo uzdolnionych ochotników. Do ZDC mają trafić najlepsi, którzy w późniejszym czasie będą działać w samodzielnych zespołach przy Brygadach WOT. Tak do służby w cyber komponencie zachęcają Wojska Obrony Terytorialnej.

Czym dokładnie mają zajmować się ochotnicy w cyber komponencie?

Jak donosi Rzeczpospolita będą oni działać na trzech płaszczyznach: rozpoznania i obrony cyberprzestrzeni, analizy powłamaniowej oraz utwardzania systemów. WOT ma również zapewnić fukcje force providera, czyli dostarczyciela wyposażernia i szkolenia żołnierzy. W przyszłości, zdaniem ministra Obrony Narodowej, z cyber komponentu wydzielony zostać ma nowy rodzaj wojsk - Obrony Cyberprzestrzeni, gotowośc osiągnąć mają do końca 2024 roku. 

Jak zgłosić się do cyberkomponentu?

Proces rekrutacji

 1. Przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.:
  • kwestionariusz (PDFDOCX)
  • CV i list motywacyjny (w języku polskim), w którym szczególnie zostaną opisane:
   • własne predyspozycje,
   • wizja służby w Zespole Działań Cyberprzestrzennych,
   • deklarowana znajomość języków obcych.
 2. Selekcja kandydatów na podstawie przesłanych dokumentów (bez udziału kandydatów)
 3. Kwalifikacja – po indywidualnym powiadomieniu:
  • test pisemny zamknięty,
  • zestaw pytań otwartych z zakresu IT oraz socjotechnicznych,
  • rozmowa kwalifikacyjna.

W przypadku zakwalifikowania :

 1. Jeśli jesteś żołnierzem OT…

  Żołnierze OT pełniący TSW w podległych strukturach po zakwalifikowaniu do Zespołu Działań Cyberprzestrzennych zostają przeniesieni do ZDC DWOT i rozpoczną eksterytorialną służbę rotacyjną w Zegrzu.

 2. Jeśli jesteś żołnierzem rezerwy…

  Kandydaci będący żołnierzami w rezerwie po zakwalifikowaniu do służby w Zespole muszą odbyć ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze w jednej z Brygad Obrony Terytorialnej.

 3. Jeśli do tej pory nie składałeś przysięgi wojskowej…

  Kandydaci nie związani dotychczas z wojskiem po zakwalifikowaniu do służby w Zespole muszą odbyć szkolenie podstawowe szesnastodniowe w jednej z Brygad Obrony Terytorialnej. Po odbyciu szkolenia podstawowego kandydaci są przenoszeni rozkazem Dowódcy WOT do dalszej służby w ZDC DWOT.

 Estonia wzorem

Wzorem dla cyberkomponentu WOT ma być Estońska Liga Obrony, stworzona po pamiętnych wydarzeniach z 2007 roku, kiedy teren tego kraju stał się pierwszym w historii teatrem działań cyberwojennych