Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Izrael udaremnił cyberatak na kluczowe dla funkcjonowania państwa systemy

Izrael udaremnił cyberatak na kluczowe dla funkcjonowania państwa systemy
Izrael udaremnił cyberatak na kluczowe dla funkcjonowania państwa systemy

Szef cyberbezpieczeństwa Izraela poinformował dziś, że jego służby udaremniły duży cyberatak skierowany w kluczową dla funkcjonowania państwa infrastrukturę.

Raptowność to nie jest wystarczające słowo, które mogło by określić jak szaleńczo postępują sprawy w cyberprzestrzeni. Myślę, że maj 2020 roku zapamiętamy jako punkt przełomowy w nowoczesnej historii cyber broni.

- to słowa Yigala Unna, szefa izraelskiej komórki cyberbezpieczeństwa w trakcie CyberLive Asia, cyfrowej, międzynarodowej konferencji cyberbezpieczeństwa.

Unna poinformował, że służby Izraela udaremniły duży i skoordynowany cyberatak na jedną z kluczowych dla funkcjonowania państwa infrastruktury. Chodzi o infrastrukturę dostarczania wody, a atakujący mieliby być wprost łączeni z rządem Iranu (chociaż oficvjalnie takie oskarżenie nie padło). Co więcej, miałby to być pierwszy raz w historii w którym atak nie byłby skierowany na cel pozyskania danych lub ich zniszczenia, czy zmiany, a bezpośrednio na to, aby dokonac strat w ludziach.

Na czym polegał atak?

Izraelscy przedstawiciele National Cyber Directorate twierdzą, że nie wykryli ataku w czasie rzeczywistym, ale zapobieżono powstaniu znacznym stratom. Według relacji Unna atak na infrastrukturę wodociągową Iranu miał polegać na zakłóceniu działania mieszalników - chlor oraz inne chemikalia w przypadku powodzenia ataku miały dostać się do sieci w nieprawidłowych proporcjach powodując fatalne dla zdrowia i życia ludzkiego skutki. Nieoficjalne źródła mówią o natychmiastowej odpowiedzi Izraela i cyberataku na irański port Shahid Rajaee.

źródło