Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

#FakeNews: Mama i tata 1955

Aż trudno uwierzyć, że tylu ludzi się na to nabiera.

Fake ten krąży w kilku wersjach. Został stworzony przez Ariela Plavnicka, który zamieścił to spreparowane (celowo postarzałe) zdjęcie na swoim facebookowym profilu prosząc o pomoc w odnalezieniu właściciela zdjęcia, które rzekomo znalazł na ulicy w Tel Avivie. Ponad 8 tysięcy ludzi udostępniło zdjęcie dalej,  zaczęły powstawać również nowe, niesamowite historie na jego temat - między innymi taka, że jest to para rozdzielona przez Holocaust (i nikomu nie przeszkadzało, że rzekomo pochodzi z 1955 roku, czyli już z czasu po II Wojnie Światowej). Zdjęcie zaczęło się rozchodzić także w innych językach, stopniowo zmieniając swoją historię. Trafiło też do Polski, gdzie zostało znalezione pod Biedronką/ Tesco/ Lidlem. Post, który zobaczyłem na swoim Facebooku miał już ponad tysiąc udostępnień.

Hej, czy ktos moze pomoc ?
Znalazlem zdjecie kolo Tesco. Na odwrocie jest napisane "Mama i Tata 1955". Chcialbym to zwrocic bo wyglada na wartosciowa pamiatke. Moze sharujecie i tak znajdziemy wlasciciela?

W rzeczywistości zdjęcie to kadr z filmu Powrót do przyszłości. I jak na ironię, a może właśnie autorowi o to chodziło, film opowiada o podróżach w czasie. Ludzie na zdjęciu to aktorzy, Crispin Glover i Lea Thompson.

Nie udostępniaj bzdur w sieci.