Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

#FakeNews: TikTok i Aliexpress nie będą zakazane w Polsce

Wirtualna Polska podała dziś informację, że polski rząd pracuje nad przepisami, które umożliwią zablokowanie aplikacji TikTok w Polsce. To nieprawda.

Wirtualna Polska podała przed południem informację, że w rządzie toczą się prace nad możliwością zablokowania TikToka w Polsce. Wszystko miałoby mieć związek z nieprzestrzeganiem praw człowieka w Chinach. W tle miałoby pojawić się także bezpieczeństwo narodowe Polski. Przygotowywane przepisy, oprócz TikToka, miałyby dotyczyć także serwisu Aliexpress, a nad projektem rzekomo pracuje Ministerstwo Cyfryzacji, które już konsultuje całą sprawę z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wszystko to nieprawda, całą sprawę zdementowało Ministerstwo Cyfryzacji, kierowane przez Marka Zagórskiego.

Zapewniamy: rząd, w tym Ministerstwo Cyfryzacji, NIE pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce (w tym Tik Toka), czy też jakichkolwiek serwisów sprzedażowych (w tym AliExpress). To fake news.

- piszą na rządowym portalu przedstawiciele rządu.

Redakcja Wirtualnej Polski, która opublikowała tekst, pytała o projekt zmiany ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który dotyczy bezpieczeństwa sieci 5G. Nie ma on nic wspólnego z rzekomym blokowaniem, czy ograniczaniem mediów społecznościowych i platform sprzedażowych. Prace nad tym projektem, wbrew temu, co możemy przeczytać w opublikowanym tekście, toczą się jawnie. Jak każdy akt prawny, projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Obecna wersja projektu, po uzgodnieniach wewnątrz resortu cyfryzacji, zostanie przekazana do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, które na pewno wpłyną na jej ostateczną treść.

W trakcie konsultacji publicznych projekt zostanie wysłany do szerokiego grona partnerów społecznych m.in. przedsiębiorstw, stowarzyszeń branżowych, izb handlowych oraz organizacji pozarządowych celem zaopiniowania. Każdy będzie mógł nie tylko zapoznać się z projektem, lecz także zgłaszać uwagi oraz propozycje zmian.

Nie udostępniaj bzdur w sieci. Choć w tym przypadku apel powinienem skierować do WP i napisać - nie piszcie bzdur w sieci.