Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Facebook grozi, że opuści Europę. Ta, jasne

Facebook grozi, że odetnie Europęod swoich usług. Ależ by nam wszystkim zrobił tym przysługę.

Facebook grozi, że odetnie od swoich usług Europę, jeśli ta wprowadzi planowane przepisy dotyczące zakazu transferu danych użytkowników ze starego kontynentu do USA. Miałoby to zapobiec, w zamyśle, postępującej inwigiliacji europejskich użytkowników wielu serwisów technologicznych przez amerykańskie służby. Chodzi o decyzję irlandzkiej Komisji Ochrony Danych w sprawie wstępnej decyzji w sprawie wstrzymania przesyłania wspomnianych danych. 16 lipca tego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie DPC przeciwko Facebookowi, uznając za nieważną decyzję wykonawczą Komisji Europejskiej z 12 lipca 2016 roku w sprawie adekwatności ochrony zapewnianej przez Tarczę Prywatności UE-USA.

W przypadku wprowadzenia takiego zakazu, nie wiemy jakby miała wyglądać nasza działalność (Facebooka i Instagrama,przy. red.) w przyszłości - powiedziała Yvonne Cunnane, Head of Data Protection and Privacy Facebooka.

Wyrok TSUE w opisywanej sprawie jest pokłosiem wieloletniej walki austriackiego prawnika Maxa Schremsa, który w 2013 roku złożył do DPC (Komisja Ochrony Danych) skargę, w której zakwestionował zasadności przekazywania przez Facebook Ireland danych osobowych do USA. Sytuacja jest skomplikowanai wielopoziomowa, ale chyba nikt nie wyobraża sobie, aby Facebook wycofał się z działalności w Europie - drugim co do wielkości jego rynku. Z drugiej jednak strony czy wszystkim nam nie wyszło by na zdrowie?