Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

#FactCheck: Kto finansuje szczepienia na Covid-19 w Unii Europejskiej?

Kiedy powtarza się nieprawdę trzeba po prostu interweniować.

W przypadku szczepień na Covid-19 wiele elementów budzi w sieci kontrowersje. Choć nie możemy niekiedy zrozumieć dlaczego, przecież wszystkie rzetelne dane dostępne są u źródeł, to jedną z takich kontrowersji jest to, kto tak naprawdę finansuje proces szczepień w Unii Europejskiej, a więc również w Polsce. Na Twitterze pojawił się dziś tweet prof. Jadwigi Rotnickiej twierdzący, że szczepionki, które dziś dotarły do Polski mamy dzięki Unii Europejskiej. Zostały zamówione i sfinansowane przez UE dla całej wspólnoty. Wpis ma ponad 300 udostępnień i ponad 1300 polubień.

To nieprawda. Polska kontraktuje zakup szczepionek w ramach unijnego porozumienia o ustanowieniu wspólnego mechanizmu zakupów szczepionek z wyprzedzeniem. Wielkość zamówień jest proporcjonalna do liczby mieszkańców. Harmonogram dostaw jest taki sam dla wszystkich krajów i adekwatny do ich wielkości. Szczepionki finansowane są natomiast z budżetu państw. W Polsce kwota ta ma wynieść 2,4 miliarda złotych.

Na podstawie wspomnianego porozumienia Komisja Europejska negocjuje i zawiera, w imieniu państw członkowskich, tzw. umowy zakupu z wyprzedzeniem (Advance Purchase Agreement - APA) dotyczące opracowania, produkcji, priorytetowych opcji zakupu oraz dostaw szczepionki na Covid-19 do państw członkowskich Unii. Polska stała się stroną tego porozumienia na podstawie uchwale nr 114/2020 Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2020 roku w sprawie przystąpienia do porozumienia dotyczącego zakupu szczepionek przeciwko chorobie Covid-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Minister Zdrowia został upoważniony do wykonania porozumienia w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Według stanu na 12 grudnia 2020 roku Komisja Europejska podpisała sześć umów zakupu z wyprzedzeniem z: Astra Zeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV/Johnson&ohnson, Pfizer/BioNTech, CureVac oraz Moderna. Polska zdecydowała się na przystąpienie odpowiednio do pięciu z tych umów, o czym piszemy w obszernym wpisie dotyczącym szczepionek.

Za dopuszczenie do obrotu szczepionek pandemicznych, zgodnie z wymogiem obligatoryjnego zastosowania przepisów rozporządzenia (WE) nr 726/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 roku, odpowiada Komisja Europejska, po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (The Committee for Medicinal Products for Human Use – CHMP, działającego w ramach Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency - EMA).