Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Tymczasowy profil zaufany dla seniora 80 plus

Michał Miśko
Opublikowano

15 stycznia ruszył proces rejestracji na szczepienia przeciw Covid-19 dla seniorów powyżej 80 roku życia. Jedną ze ścieżek rejestracji jest Internetowe Konto Pacjenta. To, co może być przeszkodą w tym przypadku dla osób starszych to konieczność posiadania Profilu Zaufanego. Dlatego też udostępniono usługę Tymczasowego profilu Zaufanego ze specjalną ścieżką postępowania dla osób w podeszłym wieku.

Tymczasowy profil zaufany można uzyskać pod warunkiem posiadania ważnego, polskiego dowodu osobistego lub paszportu. Obywatel swoją tożsamość potwierdza w rozmowie wideo z urzędnikiem. Do rozmowy potrzebne jest urządzenie wyposażone w kamerę oraz mikrofon – telefon, tablet lub laptop. Przygotowując się do spotkania warto więc skorzystać z pomocy osoby, która na co dzień używa sieci i urządzeń elektronicznych. W ten sposób można skorzystać z Tymczasowego Profilu Zaufanego dla osób powyżej 80 roku życia, który później posłużyć może do rejestracji na szczepienie przeciw Covid-19, które dla tych osób ruszyły 15 stycznia.

Profil 80 plus krok po kroku

Proces zakładania tymczasowego profilu zaufanego to kilka prostych kroków, które zajmą tylko kilka minut:

Krok 1: na stronie GOV.pl wybierz e-usługę Wniosek o tymczasowy profil zaufany
Krok 2: wybierz datę i godzinę rozmowy z urzędnikiem
Krok 3: ustal i wpisz swoją nazwę użytkownika i hasło do logowania w profilu zaufanym
Nad hasłem i nazwą użytkownika warto pomyśleć wcześniej. Jeśli boisz się, że je zapomnisz – zapisz. Nikomu jednak nie zdradzaj tych informacji.

W nazwie użytkownika możesz wpisać duże i małe litery, cyfry oraz podkreślenie (_) i łącznik (-). Nie wpisuj polskich znaków, spacji oraz innych znaków specjalnych, w tym kropki. Uwaga! Wielkość liter ma znaczenie.

Ustalając hasło pamiętaj, że musi mieć minimum 8 znaków, w tym jedną dużą literę, jedną małą literę, jedną cyfrę lub jeden znak specjalny.

Krok 4: Wpisz swoje dane (pierwsze imię, drugie, nazwisko i numer PESEL).
Krok 5: Podaj dane do kontaktu – adres e-mail i numer telefonu komórkowego.
Jeśli nie masz adresu e-mail, poproś dzieci lub wnuki o pomoc w założeniu go. To nic nie kosztuje i nie jest trudne.

Krok 6: Przeczytaj klauzulę informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych i potwierdź to klikając w zaznaczone pole. Kliknij przycisk Dalej.
Krok 7: Uważnie przeczytaj podsumowanie wniosku. Sprawdź wszystkie dane, zanim go wyślesz.
Jeśli chcesz coś poprawić, wróć do edycji korzystając z  przycisku Wstecz, który znajdziesz pod podsumowaniem.

Jeśli wszystko się zgadza, kliknij przycisk Dalej

Krok 8: na podany numer telefonu komórkowego dostaniesz SMS z kodem, którym potwierdzisz wysłanie wniosku.
SMS otrzymasz od nadawcy podpisanego jako PZePUAP. Wprowadź kod w zaznaczone na stronie internetowej miejsce. Kliknij przycisk Dalej.

Tymczasowy Profil Zaufany jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia. Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku, nie wymaga też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem w celu weryfikacji tożsamości jest wtedy przeniesione do Internetu. Ze specjalnej wersji profilu dla osób 80+ mogą skorzystać jedynie osoby spełniające to kryterium.