Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Teraz możesz sprawdzić ile wolnych terminów na szczepienia jest w twojej okolicy

Michał Miśko
Opublikowano

Na rządowych stronach udostępniono mapę z ilością wolnych terminów na szczepienia. W połowie miesiąca ruszy także kampania mająca na celu przekonanie większej liczby Polaków do szczepień przeciwko Covid-19.

W Polsce przekroczono granicę 14 milionów szczepień. W pełni zaszczepionych jest obecnie ponad 3,7 miliona osób. Powoli zbliżamy się więc do 10 procent zaszczepionej populacji kraju. To jednak wciąż za mało, a na domiar złego tempo szczepień spadło. Nie jest to jednak tym razem związane z niedostępnością preparatów, a ze swoistym nasyceniem rynku. Kto chciał przyjął już przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki, reszta Polaków, póki co, nie jest zainteresowanych szczepieniem. Dla wahających się rząd przygotował kampanię pro-frekwencyjną, która ma ruszyć w połowie maja. Mają w niej wystąpić znani sportowcy oraz internetowi influencerzy. Na stronach rządowych udostępniono również mapę na której sprawdzić można ile ważnych terminów jest do dyspozycji w interesującej nas okolicy.

Mapa podzielona została na powiaty. Po klinięciu w interesujący powiat widzimy ilość dawek dostępnych na danym terenie w ciągu tygodnia oraz to, ile ich będzie w ciągu kolejnych 30 dni. Na mapie im ciemniejszy kolor tym większa ilość dostępnych dawek. Takie dane mogą pomóc osobom, które chcą się zaszczepić, a nie mogą uzyskać bliskiego terminu szczepienia w swojej okolicy.

Z przedstawionych na stronach gov.pl danych dowiadujemy się również, że największą grupą osób zaszczepionych wg wieku jest aktualnie grupa osób w wieku od 61 do 70 lat. W tej grupie ze szczepienia skorzystało już 3,5 miliona osób. Szczepienia najmniej popularne, póki co, są w grupie wiekowej 18-30. Z tej grupy zaszczepiło się do tej pory nieco ponad 670 tysięcy osób. Być może zbliżające się wakacje i tzw. certyfikaty Covid-19 zmienią nieco tę statystykę. W najbliższym czasie rząd udostępni szczepienia również osobom w wieku 16 i 17 lat.