Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

268 milionów powodów, żeby Google zmieniło praktyki

Michał Miśko
Opublikowano

Francuski regulator d.s. konkrencyjności nałożył na Google grzywne w wysokości 268 milionów dolarów. Google mówi, no dobra, przekonaliście nas. Zmienimy się.

Google narusza zasady konkurencyjności, stwierdził francuski regulator i nałożył na giganta karę w wysokości 220 milionów euro, co daje kwotę 268 milionów dolarów. Google zgodziło się grzywnę zapłacić, a nawet zrezygnować w przyszłości z pewnych spornych praktyk. Grzywna jest efektem dochodzenia, które podjął francuski urząd po skargach, które wpłynęły od News Corp., gazety Le Figaro i grupy prasowej Rossel. Chodziło o faworyzowanie pewnych reklamodawców, dyskryminując w ten sposób konkurencję.

Zdaniem szefowej francuskiego urzędu, Isabelle de Silva, było to pierwsze tak kompleksowe, a jednocześnie złożone dochodzenie, które przeanalizowało dokładnie algorytmy, których używa i którymi kieruje się Google do operowania rynkiem reklamowym. Na swoim blogu Google ogłosiło, że zamierza wprowadzić zmiany w swojej reklamowej technologii. Widzimy rolę jaką pełnią firmy technologiczne w dostępie do treści i informacji i jesteśmy zobowiązani do współpracy z regulatorami w trakcie ich dochodzeń, które w efekcie moga dać wydawcom większe i lepsze rezultaty płynące z korzystania z naszej platformy, napisała Maria Gomri, dyrektor działu prawnego Google France.

Decyzja dotycząca Google to kolejne, swojego rodzaju, uderzenie w wielkich, technologicznych gigantów w ostatnich dniach. Kilka dni temu Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie Facebooka. Chodzi o wykorzystywanie danych z rynku reklam wyświetlanych w swoim portalu do nieuczciwej konkurencji z firmami reklamującymi się właśnie na Facebooku. W ciagu ostatnich pięciu lat Komisja Europejska wszczynała również dochodzenie przeciwko Amazonowi i Microsoftowi.