Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Bitcoin znowu traci. Tym razem "winni" federalni

Michał Miśko
Opublikowano

Notowania Bitcoina znowu spadły. Pierwsza kryptowaluta straciła dziś 11 procent.

Cena Bitcoina znowu przyprawiła dziś o ból głowy niejednego inwestora rynku kryptowalut. Notowania najstarszej kryptowaluty spadły o 11 procent. I tym razem nie ma w tym wina ani Elona Muska, ani Chin. I choć powody dzisiejszych spadków nie są do końca jasne, to specjaliści wskazują na naruszenie bezpieczeństwa portfela jednego z hakerów z grupy DarkSide, domniemanych sprawców ataku ransomware na Colonial Pipeline. Agenci federalni Stanów Zjednoczonych byli bowiem w stanie dostać się do portfela jednego z członków grupy i odzyskać 2,3 miliona dolarów pochodzących z okupu, który zapłacił operator rurociągu za odsykanie kontroli nad swoją infrastrukturą.

W związku z kolejnymi wydarzeniami, które mają związek z rynkami kryptowalut Bitcoin zanotował spadek notowań, a jego cena osiagnęła poziom poniżej 32 tysięcy dolarów. To już niemal połowa tego, co za Bitcoina trzeba było zapłacić jeszcze w kwietniu tego roku, kiedy jego cena osiągnęła rekordowe 60 tysięcy dolarów. Razem z ceną BTC topnieją notowania innych kryptowalut, Ethereum np. straciło dziś ok. 13 procent.

Odzyskane przez FBI środki z portfela jednego z członków grupy DarkSide są jedynie częścią tego, co zapłaciło Colonial Pipeline w ramach okupu. Joseph Blount, JR. CEO Colonial Pipeline w zeznaniu przed Senatem USA powiedział, że jego firma zapłaciła hakerom 5 milionów dolarów. Szacuje się, że DarkSide w ramach swojej działalności zainkasowało w sumie ok. 90 milionów dolarów. W odzyskaniu pieniedzy udział brała nowopowstała jednostka do walki z cyberprzestępczością, której powstanie zapowiedział po ataku na rurociąg prezydent Joe Biden.