Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pierwsza od czterech lat aktualizacja Bitcoina

Michał Miśko
Opublikowano

Górnicy z całego świata zaakceptowali aktualizację. Wejdzie w życie w listopadzie. To pierwsza aktualizacja Bitcoina od czterech lat.

Taproot to pierwsza od czterech lat aktualizacja Bitcoina. Została zaakceptowana przez tzw. górników z całego świata i wejdzie w życie w listopadzie. Wprowadzi jeszcze większą prywatność do transakcji i efektywność. Aktualizacja ma wyeliminować również pośredników z nawet najbardziej złożonych transakcji przeprowadzanych na Bitcoinie.

Mówiąc w skrócie i prostym językiem zmienią się zasady podpisu. W tej chwili technologia będąca w użyciu nosi nazwę Elliptic Curve Digital Signature Algorithm i polega na kluczu prywatnym kontrolującym portfel i zapewniającym, że jedynie właściciel portfela może dysponować zawartą w nim kryptowalutą. Aktualizacja Taproot zmieni aktualny podpis w tzw. podpis Schnorra, który, również w wielkim skrócie, powoduje, że multitransakcje są w zasadzie nieodczytywalne. 

Podpis Schnorra został stworzony przez Clausa-Petera Schnorra, niemieckiego kryptografa, rofesora i badacza na Uniwersytecie we Frankfurcie w latach 80. ubiegłego wieku. Zaproponowany przez niego schemat podpisu był połączeniem badań i prac Davida Chauma, Tahera EIgamala, Amosa Fiata i Adi Shamira. Claus Schnorr złożył wiele patentów na swój nowo opracowany program, który przez lata uniemożliwiał jego bezpośrednie wykorzystanie. Patent Schnorra wygasł w roku 2008 roku.

Zastosowanie podpisu Schnorra ma zapewnić jeszcze większą prywatność transakcji zapewniając znacznie mniejszą ekspozycję kluczy w łańcuchu. Najważniejszą zmianą w Taproot są jednak smart contracts, czyli to, co napędza już innowacje w sieci ethereum. To one dają ci tak naprawdę mozliwość budowy aplikacji i biznesu opartego na blockchain - mówi Fred Thiel, CEO Marathon Digital Holdings. Im więcej takich smart contracts w sieci Bitcoin, tym bardziej Bitcoin będzie liczącym się graczem na rynku finansów zdecentralizowanych, czyli takich, który wycinają z obiegu pośredników.

Aktualizacja w życie wejdzie dopiero w listopadzie. Do tego czasu przeprowadzane będą testy, aby upewnić się, że wdrożenie Taproot przebiegnie bez żadnych zakłóceń. A takie zdarzyły się np. w trakcie aktualizacji w 2013 roku, kiedy Bitcoin chwilowo rozdzielił się na dwie części.