Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Facebook jest wart już bilion dolarów

Michał Miśko
Opublikowano

Wycena rynkowa Facebooka sięgnęła właśnie poziomu biliona dolarów. Mark Zuckerberg osiągnął to szybciej, niż ktokolwiek inny w przeszłości.

Facebook nie jest pierwszą na świecie firmą, która osiągnęła wycenę na poziomie biliona dolarów. Takimi firmami są już przecież Apple, Amazon czy Microsoft. Facebook jest jednak pierwszą w historii firmą, która taki poziom osiągnęła najszybciej. Od momentu kiedy Mark Zuckerberg w 2004 roku na Harvardzie założył TheFacebook do momentu w którym osiągnięto wycenę na opisywanym poziomie minęło zaledwie 17 lat. 

Facebook będzie teraz z pewnością gonił elitarny klub dwóch w którym znajdują się Apple i Microsoft, czyli dwie technologiczne firmy, których wycena osiągnęła już poziom 2 bilionów dolarów. Co ciekawe, Microsoft, który wycenę na poziomie 2 bilionów dolarów osiągnął w zeszłym tygodniu do pierwszego biliona dochodził 33 lata. Do drugiego już jednak w tempie ekspresowym. Firma kierowana przez Satya Nadellę poziom dwóch miliardów osiągnęła w zaledwie dwa lata.

Facebookowi w osiągnięciu takiego wyniku mogła pomóc pandemia, która wpłynęła pozytywnie (jakkolwiek to brzmi) na wiele firm technologicznych. Firma Zuckerberga tylko w tym roku urosła o 30 procent. Wczoraj akcje Facebooka urosły również po decyzji amerykańskiego sądu, który oddalił dwa antymonopolowe pozwy przeciwko tej firmie, stwierdzając, że rząd nie dostarczył wystarczających dowodów na takie działanie Facebooka - chodziło o naruszenie prawa przy przejęciach Instagrama i WhatsAppa. Oddalenie pozwów nie zamyka jednak całkowicie tej sprawy.