Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Będziesz mógł być ekspertem na Facebooku

Michał Miśko
Opublikowano

Administrator grupy na Facebooku będzie mógł przydzielać funkcję eksperta. W teorii brzmi dobrze. W praktyce antyszczepionkowcy, wyznawcy płaskiej Ziemi, teorii o ptakach-dronach i zabójczym 5G zyskają kolejną paralegitymację swoich wybujałych fantazji.

Facebook wprowadzi funkcję eksperta, którą można będzie otrzymać w grupie do której się należy, jeśli administrator tejże grupy uzna, że posiadamy wiedzę na poziomie, który na to zasługuje. W teorii brzmi bardzo dobrze, warto słuchać ekspertów w danych dziedzinach, niż skupiać się na tym, co ma do powiedzenia w danym temacie człowiek, który nie ma w nim żadnego doświadczenia czy wykształcenia. Jednak na Facebooku istnieje wiele śmieciowych grup, które promują głupie, szkodliwe, a nawet niebezpieczne tezy. Administratorów tych grup z pewnością ucieszy fakt, że swoim najwierniejszym żołnierzom będą mogli nadać rangi, które, przynajmniej wizualnie, pomogą dodać nieco pseudoprofesjonalizmu.

Facebook twierdzi jednak, że osoby, którym w ciągu 90 dni udzielono repremendy za nieprzestrzeganie tzw. standardów społeczności nie będą mogły być ekspertami. Kto jednak zgłosi złamanie zasad dotyczących fake newsów w grupie w której uczestniczą sami wyznawcy takich fake newsów. facebook zamierza również przeprowadzić coś w rodzaju ankiety, żeby wychwycić ze społeczności osoby mające wiedzę w danym temacie przekraczającą pewne standardy, a następnie proponować administratorom grup przyjęcie do grona członków w roli eksperta, takie właśnie osoby. Summa summarum to jednak administrator danej grupy arbitralnie stwierdzać będzie kto, a kto nie, będzie jego ekspertem.