Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Rosja wszczyna postępowanie przeciwko WhatsAppowi

Michał Miśko
Opublikowano
Rosja wszczyna postępowanie przeciwko WhatsAppowi
WhatsApp

Rosja wszczęła postępowanie administracyjne przeciwko Facebookowi, właścicielowi aplikacji WhatsApp. Wcześniej podobne postępowanie wszczęto przeciwko Alphabetowi, Twitterowi i Facebookowi.

WhatsApp nie dopełnił tego, żeby dane rosyjskich użytkowników aplikacji zlokalizowane były na rosyjskim terytorium. Postępowanie administracyjne przeciwko Facebookowi - właścicielowi WhatsAppa - może skończyć się grzywną w wysokości od 1 do 6 milionów rubli. W dolarach amerykańskich grzywna ta robi jednak o wiele mniejsze wrażenie, bo to od ok 13 do ponad 18 tysięcy dolarów.

Dzień wcześniej rosyjski sąd ukarał firmę Alphabet - spółkę matkę Google - grzywną w wysokości 3 milionów rubli, postępowanie wszczęto również w stosunku do Twittera i Facebooka. Wszytkie wymienione postępowania dotyczączą tych samych zarzutów.

Działania rosyjskich urzędów i sądów mają za zadanie wpływać na funkcjonowanie dużych firm technologicznych w Rosji. Na początku lipca informowaliśmy, że administracja Władimira Putina wprowadziła prawo, które przewiduje, że wszystkie podmioty, które prowadzą działalność internetową na terenie Rosji i mają więcej niż 500 tysięcy odsłon dziennie będą musiały otworzyć swoje przedstawicielstwa na terenie Federacji Rosyjskiej, inaczej narażą się na kary i ograniczenia. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że ustawa oraz wszelkie inne rosyjskie regulacje skierowane są bezpośrednio w podmioty, które nie reagują z odpowiednią szybkością na usuwanie ze swoich portali czy stron treści, które władze Rosji uznają za nielegalne.

Od 2019 roku w Rosji obowiązuje również prawo, które zobowiązuje producentów urządzeń - smartfonów, inteligentnych telewizorów, komputerów - do preinstalowania na ich sprzęcie rosyjskich aplikacji. Wyjątkiem jest jedynie Apple, które zobowiązane jest jedynie do rekomendowania rosyjskich aplikacji na etapie konfiguracji urządzenia.