Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Tego chyba się nikt nie spodziewał. Złodzieje oddali część pieniędzy skradzionych Poly Network

Michał Miśko
Opublikowano

Największa kradzież kryptowalut w historii. Ponad 600 milionów dolarów. I zaskoczenie. Hakerzy złodzieje oddali częśc łupu.

Ponad 600 milionów dolarów zniknęło z Poly Network. To platforma ułatwiająca łączenie ze sobą różnych blockchainów, żeby te mogły ze sobą współpracować. PN o kradzieży poinformowało na Twitterze dziś rano czasu polskiego i wystosowało apel do złodziejów/ złodzieja o kontakt i oddanie środków, będących własnością klientów firmy. I wiecie co? Analizy Chainalysis wskazują, że 260 z tych skradzionych milionów wróciło do Poly Network.

Złodzieje skorzystali z podatności w usługach Poly, które pozwalają na przenoszenie tokenów pomiędzy blockchainami. To także wynika z analizy Chainalysis. Co więcej, miało być to włamanie dla zabawy, żeby wskazać, że tak można, takie informacje przekazał specjalistom od bezpieczeństwa sam stojący za całą akcją złodziej. Wyszła z tego całkiem niezła afera. Zwrot pieniędzy przewidziany był od początku, nie jestem za bardzo zainteresowany pieniędzmi, miał powiedzieć w wymianie korespondencji haker.

Innym powodem zwrotu (na razie części kwoty) mogą byc także trudności w wypraniu tak kolosalnej kwoty. Z kolei kolejne 33 miliony dolarów w kryptowalutach miały zostać zabezpieczone - zamrożone - przez firmę Tether, po wykryciu, że pochodzą one z przestępstwa. Poly Network, oprócz tweeta napisanego rankiem polskiego czasu w którym wzywa do zwrotu środków na razie całej sprawy szerzej nie komentuje. 

Włam do Poly Network jest, jak dotąd, największym, jeśli chodzi o kwotę, incydentem tego typu. Ponad 500 milionów dolarów w 2018 roku zniknęło z kolei z giełdy Coincheck, a w 2014 roku inna giełda, The Mt. Gox, straciła również pół miliarda dolarów i na tym zakończyła swoją działalność.