Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Kolekcjoner kupił fałszywe NFT za ponad 1,2 miliona złotych

Michał Miśko
Opublikowano
Kolekcjoner kupił fałszywe NFT za ponad 1,2 miliona złotych
Najdroższy jpg w historii BBC

Brytyjski kolekcjoner kupił za ponad 1,2 miliona złotych fałszywe NFT, które rzekomo miało być autorstwa Banksiego.

Anonimowy, brytyjski kupiec zalicytował i kupił za 336 tysięcy dolarów, co daje kwotę ponad 1,2 miliona złotych, grafikę, którą uważał za pierwszy w historii NFT (Non-Fungible Token) Banksiego. Link do aukcji zamieszczony był na oficjalnej stronie twórcy banksy.co.uk, która prawdopodobnie została zhakowana. Żaden NFT nie jest związany w jakiejkolwiek formie z Banksym, skomentował dla BBC sztab artysty.

Mężczyzna, który kupił fałszywy token, o aukcji, jak sam powiedział BBC, poinformowany został przez anonimowego użytkownika Discorda. Po zalicytowaniu i wygraniu fałszywej aukcji przelał należną kwotę w kryptowalucie Ethereum na portfel oszusta. Dzięło za które zapłacił kolekcjoner nosiło nazwę Great Redistribution of the Climate Change Disaster. Niestety z Banksym ma niewiele wspólnego.

Sprawdziłem link na trzech różnych urządzeniach i zalicytowałem, tylko dlatego, że link był opublikowany na oficjalnej stronie, mówi kupiec. Cóż, stało się, ale to ciekawa historia, konkluduje oszukany, niedoszły właściciel pierwszego NFT wydanego przez Banksiego.

Aukcja odbyła się na platformie OpenSea, specjalizującej się w handlu tokenami NFT. W wielkim skrócie to zasób cyfrowy, który nie ma swojego odpowiednika, ma unikalną wartość, nie jest równy innemu tokenowi NFT i nie można go skopiować. W ostatnim czasie twórca usługi WWW, Tim Berners-Lee, sprzedał stworzonego przez siebie NFT za kwotę 5,4 miliona dolarów. W skład oferowanego przez Bernersa-Lee tokena wchodziły oryginalne pliki kodu źródłowego, animacja na której widać pisanie kodu, list od twórcy oraz cyfrowy plakat symbilizujący kod, także autorstwa sir Tima Bernersa-Lee. 

Sprzedany przez niego token nie jest najdroższym NFT do tej chwili. Dom aukcyjny Christie's w marcu tego roku sprzedał NFT autorstwa Mike’a Winklemanna - była to kolekcja grafik pt. Everydays — The First 5000 Days - za 69,3 miliona dolarów. Te chociaż, były prawdziwe.