Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Chiny zabraniają jakichkolwiek operacji na kryptowalutach

Michał Miśko
Opublikowano
Chiny zabraniają jakichkolwiek operacji na kryptowalutach
Bitcoin

Centralny Bank Chin ogłosił, że jakiekolwiek transakcje na kryptowalutach są nielegalne. De facto oznacza to koniec największego na świecie rynku krypto. Kursy kryptowalut poszły w dół.

Chiny nie od dziś patrzą wrogo w kierunku jakichkolwiek aktywności swoich obywateli związanych z kryptowalutami. Od 2017 roku Państwo Środka w różny sposób walczy z Bitcoinem oraz innymi tokenami rynku krypto. Najpierw zabroniono działalności chińskim giełdom kryptowalut i podmiotom oferującym emisję nowych rodzajów kryptowalut. Następnie władze Chin powzięły działania mające na celu blokadę adresów IP domen giełd kryptowalut, których siedziba mieściła się poza Chinami. W maju tego roku Chiny zakazały natomiast instytucjom finansowym prowadzenia jakichkolwiek usług związanych z kryptowalutami, a następnie zakazano również tzw. kopania kryptowalut.

Teraz centralny Bank Chin ogłosił, że transakcje na kryptowalutach są nielegalne. Zarówno te, które są zdelegalizowane od 2019 roku na rodzimych giełdach, ale i te, które dokonywane były od tego czasu na giełdach, których lokalizacja mieściła się poza Chinami. Obecnie jakakolwiek działalność na nielegalnych środkach finansowych ma być penalizowana. 

Działania rządu Chin widać w statystykach. W 2019 roku Chiny odpowiadały za 75 procent zużycia energii związanej z kryptowalutami. Obecnie, dwa lata później, jest to już jedynie 46 procent.

Rynek odpowiedział na działania władz Chin tak, jak zawsze, czyli spadkami. Obecnie kurs Bitcoina spadł do poziomu 167 tys. złotych.