Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Facebook i Zuckerberg na awarii stracili miliardy dolarów

Michał Miśko
Opublikowano

Podczas wczorajszej, kilkugodzinnej awarii, Facebook tracił co godzinę przychody w wysokości, według różnych szacunków, od pół miliona dolarów, do nawet 16 milionów dolarów. Awaria spowodowała również, że Zuckerberg spadł z 4. na 5. miejsce najbogatszych ludzi na świecie.

Kiedy jest się drugim największym sprzedającym reklamy serwisem w Internecie to każda minuta oznacza straty. Według szacunków Standard Media Index każda godzina z sześciu, które trwała wczorajsza awaria, dla Facebooka oznaczała straty w wysokości 545 tysięcy dolarów. Inne szacunki mówią jednak o stratach sięgających aż 100 milionów dolarów, czyli ponad 16 milionach za każdą godzinę braku facebookowych usług online. Taką stratę wyliczyły Fortune i Snopes na podstawie analizy przychodów Facebooka za drugi kwartał tego roku. Wynika z nich, że za ten okres facebook notował przychody w wysokości 29 miliardów dolarów, co daje, po przeliczeniu na godziny, nieco ponad 13,2 miliona. Biorąc pod uwage dokładne, co do minuty, czasy w których wystąpiła awaria oraz czas, kiedy poszczególne usługi wróciły do zycia wynika, że facebook mógł stracić nawet ok. 100 milionów dolarów.

Strata, czy raczej brak przewidywanego przychodu, w trakcie trwania awarii to jednak nie jedyny problem Facebooka. W trakcie jej trwania akcje Facebooka spadły o 5 procent, do poziomu 326,2 dolara za akcję. Uszczupliło to szacowany majątek Marka Zuckerberga o 6 miliardów dolarów. Wskutek takiego spadku Zuck stracił również 4. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata, według Bloomberg Billionaires Index, na rzecz Billa Gatesa. Były szef Microsoftu wyprzedza szefa błękitnego F obecnie o 2 miliardy dolarów szacowanego majatku.